Ekonomi
  • 29.6.2007 12:56

ŞİFRESİZ İŞLEM İÇİN SON GÜN YARIN

İSTANBUL - Kredi kartıyla sahtecilik ve dolandırıcılıkla mücadelede teknolojisinin üst düzey kullanımı ve dünyadaki ''en güvenli'' yöntem olan Chip & PIN'in ''zorunlu uygulaması'' 1 Temmuz 2007 tarihinde başlayacak, çipli kredi kartları ile şifresiz işlem uygulaması da 30 Haziran 2007 tarihinde sona erecek.
     1 Temmuz 2007 tarihinden itibaren imza tamamen ortadan kalkarken, çipli kredi kartı sahipleri, alışverişlerinde zorunlu olarak dört haneli şifrelerini kullanacak.
     Bankalararası Kart Merkezinden (BKM) alınan bilgiye göre, Chip & PIN uyumlu kredi kartı dönüşümü bugün itibarıyla büyük oranda tamamlanırken, gönderimde olan, evde bulunmayan kişiler gibi küçük bir kitlede ise bu dönüşüm devam ediyor.
     POS dönüşüm oranı, 15 Haziran itibarıyla yüzde 98 olurken, bu oranın 30 Haziran itibarıyla tamamına yakınında uyumlu hale geleceği tahmin ediliyor.
     Verilere göre, 25 Haziran 2007 tarihine kadar çipli kredi kartı ile yapılan işlemlerin yüzde 77'si şifre (PIN) girilerek gerçekleştirildi.
     Son verilere göre, Chip & PIN uygulamasının başlamasının ardından kredi kartıyla yapılan dolandırıcılık olaylarında yüzde 60 oranında azalma oldu. Bu düşüşün 1 Temmuz itibarıyla daha da yükselmesi bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER