Asayiş
  • 6.1.2014 15:21

Sincan Cezaevi'nde işkence iddiası

Avukat Gurbet Uçar, Ankara Sincan Cezaevi’nde çeşitli suçlardan dolayı tutuklu bulunan M.K., M.H.A., H.E. ve F.T. isimli çocukların, yaklaşık 50 gardiyanın saldırısına uğradığını ve ardından 3 Ocak günü İzmir Aliağa Şakran Cezaevi’ne çocukların sevklerinin yapıldığını ileri sürdü.

Avukat Uçar, Şakran Cezaevi’nde 4 - 5 Ocak tarihleri arasında söz konusu çocuklarla yapılan görüşmelerin detaylarını düzenledikleri basın toplantısı ile paylaştı.
Uçar yaşanan işkence iddialarını şu sözlerle aktardı: “Bir çocuk kaval kemiğine aldığı şiddetli darbe nedeniyle sağ ayağının üstüne basamamakta ve topallayarak yürümektedir. Bir çocuğunu kafasının üç ayrı yerinde elle tespit edilir şekilde ödem oluşmuştur. Bir çocuğun çenesinin altına 3-4 dikiş atılmıştır. Sol kaşının üstünde fındık büyüklüğünde bir deri parçası tamamen kopacak şekilde bir sıyrık mevcuttur”.
Yaşananların Türk Ceza Kanunu’nun 94. maddesinde tanımı bulan ‘işkence’ olduğunu dile getiren Uçar, “Cezaevi duvarları ardında, duvarların saklayacağını umarak suç işleyen, suça karışan veya suç işlenmesine göz yuman her kim varsa açığa çıkartılması ve yargılanması konusundaki kararlılığımızı belirterek konunu takipçisi olacağız” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER