Sağlık
  • 31.8.2007 08:47

SİVİLCELERİNİZLE OYNAMAYIN, TEDAVİ ETTİRİN

Deride yağın geçişini sağlayan kanalların tıkanmasıyla, komedon adı verilen yapıların iltihaplanmasıyla oluşan ve ailelerin "ergenlik sivilcesidir" diyerek geçiştirdikleri Akne surununun, 10-13 yaşlarında başlayıp 15-20 yıl da sürebileceği bildirildi.

 Tedavi edilmediği takdirde, ciltte yoğun ve derin izler kalabileceğini belirten uzmanlar, tedaviye erken başlanmasını öneriyor.

SORUN HORMONALSE

Acıbadem Kocaeli Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Arda Eminzade, A vitamini türevi olan izotretinoin et Akne yüz, boyun ve çene bölgesinde daha sık, sırt, omuz, kafa derisinde, kol ve bacakların üst kısmında da görülebiliyor. Androjen veya erkeklik hormonu erkeklerde ergenlik döneminde artıyor, kadınlarda az miktarda olsa androjen salgılanıyor ve az miktar bile aknenin başlaması için yeterli oluyor" dedi.

AKNEYE NELER YOL AÇIYOR

Eminzade, akneyi çoğaltan etkenleri şeyle sıraladı: "Güneş bazı hastalarda akneyi azaltıyor gibi görünse de, terlemeyle birlikte komedonlar artıyor ve akne çoğalabiliyor. Adet dönemi öncesinde aknelerde alevlenme görülüyor. Madeni yağlarla temas edenlerde akne artıyor"

İLGİLİ HABERLER