Gündem
  • 28.4.2007 15:51

''SİYASET DANIŞMADIR, İSTİŞAREDİR, UZLAŞMADIR''

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, siyasetin danışma, istişare, uzlaşma ve ''akıl akıldan üstündüre inanmak'' olduğunu ifade ederek ''Ben dediğim dedik ben bilirim yaklaşımı ile ne siyaset, ne demokrasi, ne cumhuriyet yarar görür'' dedi.


     Baykal, Esenboğa Havalimanı'nda İstanbul'a hareketinden önce gazetecilerin Genelkurmay Başkanlığının açıklamasına ilişkin sorusunu yanıtladı.


     Baykal, Cumhuriyetin ve demokrasinin Türkiye'nin gücü olduğunu belirterek, ''Eğer demokratik rejim yozlaşır cumhuriyete zarar verirse sadece Cumhuriyet'e değil, Türkiye'nin birlik ve bütünlüğüne de zarar vermiş olur'' dedi.
     Türkiye'nin, demokrasi ile cumhuriyeti bir arada uyum içinde çalıştırmaması için bir neden bulunmadığını belirten Baykal, şunları kaydetti:


     ''Türkiye'de bunu yapabilecek anlayış, birikim ve siyasi kadrolar vardır. Siyaset işlemektedir.
     Siyaset danışmadır, istişaredir, uzlaşmadır, akıl akıldan üstündüre inanmaktır. Ben dediğim dedik, ben bilirim yaklaşımı ile ne siyaset ne demokrasi ne cumhuriyet yarar görür. İçinde bulunduğumuz bu tabloyu bu şekilde değerlendirmemiz gerekir diye düşünüyorum.''

İLGİLİ HABERLER