Medya
  • 31.3.2009 00:23

SONUÇLARI ERKEN VEREN TELEVİZYONLARA AĞIR CEZA GELİYOR

Televizyon kanallarının seçim günündeki yayın yasaklarına uymadıklarını ifade eden Aydın, ''Tabii ki o konuda gereken cezalar uygulanacak'' diye konuştu.

Aydın, YSK'dan çıkarken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, seçimde kazanamayan kamu çalışanlarının görevlerine geri dönmesi konusunda nasıl bir prosedür izleneceğini sorması üzerine, yasaya göre bu kişilerin 2 ay içinde görevlerine dönme hakları olduğunu ve buna göre başvuruda bulunacaklarını hatırlattı.

''Şu anda kesin sonuçlar belli mi?'' şeklindeki soruyu Aydın, ''Şu anda biz kesin sonuçları açıklamadık'' şeklinde yanıtladı.

Aydın, seçim sonuçlarına itiraz olup olmadığı yönündeki soru üzerine, henüz bir itiraz gelmediğini belirtti. Bir itiraz olması durumunda yarın 14.00'a kadar önce ilçe seçim kurullarına, ilçenin kararını itiraz edilmesi durumunda il seçim kurullarına başvurulacağını anlatan Aydın, ''İlin kararına itiraz edilirse bize gelecek. Daha şu anda bize gelmiş bir şey yok'' dedi. Aydın, bir gazetecinin ''seçimlerin genelde sorunsuz geçtiği'' yorumuna, ''ufak tefek olaylar'' yaşandığı karşılığını verdi.

Seçim yasaklarına uymayan bazı televizyon kanalları olduğunu ifade eden gazeteciye Aydın, ''Bazı değil hepsi. Bütün televizyon kanalları maalesef yasanın ilgili maddesine uymadılar. Bunu özellikle mi yaptılar, nasıl yaptılar bilmiyorum, tabii ki o konuda gereken cezalar uygulanacak. Biz kanalların hepsini tespit ettik.

Evimizdeki televizyonda o gün biz de izliyorduk. Ona göre tespit ettik. Herhalde RTÜK de bunları tespit edip bize gönderecek. Biz de ona göre sonucunda gereken kararı vereceğiz'' yanıtını verdi.

''Bu hafta bunu görüşür müsünüz?'' sorusuna Aydın, ''RTÜK'ten gelirse görüşürüz tabii'' karşılığını verdi.

İLGİLİ HABERLER