Medya
  • 2.1.2020 13:42

Sözcü Gazetesi Rahmi Turan’ı arkaya sepetledi

‘Artık 1. sayfada yazmayacağım’ Sözcü, Rahmi Turan’ı sepetledi

Bir CHP'linin Külliye'ye gizlice giderek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğü yalanını 20 Kasım'da 'Müthiş bir haber' başlığı ile köşesine taşıyan ve tartışmaları da beraberinde getiren Sözcü yazarı Rahmi Turan’ın gazetenin 1. Sayfasında çıkan yazılarına son verildi. Turan, yazılarının bundan sonra 11. Sayfada çıkacağını duyurdu.

Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan, bundan böyle gazetenin birinci sayfasında değil, 11. sayfasında yazacağını duyurdu. Birinci sayfada yazmasından dolayı 'Başyazar' olarak anıldığını söyleyen Turan, "Oysa başyazarlık diye bir şey yok. Türkiye'de başyazarlık müessesesi eskiden vardı, yarım yüzyıl önce bitti. Ben Sözcü’nün, yazıları birinci sayfada çıkan köşe yazarıyım. Yazar, yazardır ve dediğim gibi gazetelerde başyazarlık tarihe karışmıştır." ifadelerini kullandı.

Turan yazısına şöyle devam etti:

"Sözcü’de yazması uygun görülen, Atatürk ilkelerine bağlı, laik cumhuriyetin savunucusu her meslektaşımızın sıfatı 'Köşe yazarı'dır. Her yazarın görüşleri yasal olarak da, etik olarak da kendisini bağlar. Değerli okurlar… Bugünden sonra birinci sayfada yazmayacağım. Yazılarım artık 11'inci sayfamızda devam edecek."

Rahmi Turan, Muharrem İnce ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beştepe’de CHP Genel Başkanlığı'na ilişkin görüştüğüne dair bir yazı kaleme alarak sert tartışmaların yaşanmasına sebep olmuş ve yalan haberi ile kamuoyunun tepkisini çekmişti.

‘Üstü çizildi’

Rahmi Turan'ın yazılarının birinci sayfadan 11. sayfaya çekilmesi gidişinin sinyali olarak değerlendirildi. Sözcü gazetesi bu hamle ile Turan'ın 'yalancı' olduğunu kabul ederken, kamuoyu bu hamleyi “Sözcü Rahmi Turan'ın üstü çizdi” şeklinde yorumladı.

Taha Emre ÖZDEMİR  yeniakit.com.tr

İLGİLİ HABERLER