Ekonomi
  • 29.8.2011 14:01

STİGLİTZ'DEN, FAİZİ DÜŞÜRME ÇAĞRISI

BERLİN (A.A) - Stiglitz Alman Handelsblatt gazetesine yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası'nın yüzde 1 olan gösterge faiz oranını Nisan ve Temmuz aylarında 25'er baz puan (yüzde 0,25) artırdığını hatırlatarak, Bankanın faiz oranını önceki seviyesine çekmesi gerektiğini savundu.
ECB'nin ABD Merkez Bankasının (Fed) gösterge faiz oranını gelecek iki yılda daha yüzde 0-0,25 aralığında tutma kararını göz önünde bulundurması gerektiğine işaret eden Stiglitz, Avrupa Merkez Bankası'nın mevcut para politikasının avronun değerini yükselttiğini ve Alman ihracatçılara zarar verdiğini vurguladı.
Stiglitz, borç krizinin daha fazla alevlenmemesi için ECB'nin gösterge faizini bu yıl tekrar yükseltmeyeceğine inandığını ifade ederek, ''Eğer Avro Bölgesi patlarsa, Yunanistan'ı bölgeden atmaktansa Almanya'nın para birliğini terk etmesi hiç şüphesiz daha iyi olur'' dedi.
Ödüllü ekonomist Stiglitz ayrıca Avro Bölgesinin ortak tahvil ihracının da borç krizini kontrol altına almak için iyi bir araç olduğuna vurgu yaptı.

İLGİLİ HABERLER