Asayiş
  • 22.7.2009 17:22

SUİKAST PLANINDA ŞOK İZ...

Adli yargıdaki bilgiler Askeri Savcılığa ve Deniz Komutanlığı'na da gönderildiği bildirildi.

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan ve 3. İddianamede sanık olarak ismi geçen eski SAT Komutanı Levent Bektaş'ın da ismi suikast planında yer alan kişiler arasında bulunduğu bildirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne ulaşan bir ihbar mailiyle başlatılan, 3'ü muvazzaf asker 4 kişinin gözaltına alındığı operasyonla ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Gözaltına alınan askerlerin Gölcük ve İstanbul'daki evlerinde yapılan aramalarda, bir amiral ve iki generale yönelik suikast planlarının yanı sıra Ergenekon lobi belgesi de ele geçirildi.

3 teğmen çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

İHBAR MAİLİ TEĞMENDEN

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne 18 Temmuz'da kendisini teğmen olarak tanıtan bir kişi tarafından gönderilen ihbar maili Terörle Mücadele ekiplerini harekete geçirdi. Maili gönderen kişi tespit edilemedi ancak mailde ihbar edilen kişilerle ilgili ayrıntılı bilgileri doğru olduğu belirlendi. Bunun üzerine harekete geçen ekipler önceki Cumartesi sabaha karşı harekete geçerek, Gölcük Donanma Komutanlığı'nda görevli 3 teğmen ile İstanbul Şirinevler'de bir sivilin evine eş zamanlı operasyonla baskın yapıldı.

3 KOMUTANA SUİKAST PLANI

Kocaeli ve İstanbul'da yapılan operasyonlarda gözaltına alınan ve çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan 3 muvazzaf subayın, Uğur ve Metin adlı iki amirale suikast hazırlığında olduğu iddia edildi. Savcılık sorgusunda 3 teğmene bu amirallerin isimlerinin sorulduğu öğrenildi.

Operasyonda teğmenler Sinan Efe Noyan, Faruk Akın ve Alperen Erdoğan ile serbest çalışan Levent Çakın gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda boş mermi kovanı içinde saklanan iki general ile bir amirale yönelik suikast planları bulundu. “Oramiral Metin” yazılı bir rulo kağıt içinde 2 general ve bir amiralle ilgili şifreli ifadeler ve geçiş güzergahlarıyla ilgili krokilerin yer aldığı belge ele geçirildi. Ayrıca çok sayıda CD'ye de el konuldu. Şüpheli teğmenlerden birinin otomobilinde yapılan aramada ise 500 gram TNT patlayıcı, 10 paket esrar ve bir miktar Captagon uyuşturucu ele geçirildiği öğrenildi. İhbar mailindeki şok iddiaların CD'lerdeki bilgiler ışığında değerlendirileceği öğrenildi.

ERGENEKON ÖRGÜT BELGESİ

Aramalarda Ergenekon sanıklarında ele geçirilen ve Ergenekon lobi belgesi olarak bilinen “Ergenekon Analiz Yeni Yapılanma Yönetim ve Geliştirme Projesi” isimli dökümanın da ele geçirildiği iddia edildi. Gözaltına alınan İstanbul'a getirilen şüpheli teğmenler Merkez Komutanlığı'nda, diğer sivil şüpheli ise Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulandıktan sonra adliyeye sevkedildi.

Sivil savcı Süleyman Pehlivan tarafından sorgulanan 3 teğmen çıkarıldıkları mahkeme tarafından “örgüt üyeliği” suçundan tutuklanırken, Levent Çakın isimli sivil kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.İstanbul Merkez Komutanlığı'nda işlemleri tamamlanan üç teğmen ile İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorğulanan Levent Çakin, dün sabah 08:45 sıralarında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na getirildi. Şüpheliler, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nin protokol kapısından içeriye alındı. İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Süleyman Pehlivan'a ifade veren şüpheliler daha sonra tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevkedildi. Savcı Pehlivan'ın, gözaltına alınan teğmenler Sinan Efe Noyan, Faruk Akın ve Alperen Erdoğan'a ele geçirilen suikast planı, uyuşturucu ve patlayıcılarla ilgili soruların yanında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde oluşturulduğu iddia edilen “Fuhuş çetesi” ile ilgili sorular da sorduğu ileri sürüldü.

AVUKATLAR KAFA KARIŞTIRDI

Tutuklanan teğmenlerin avukatlarının olup olmadığı isi kafa karışıklığı yaşattı. Savcılık sorgusu sonrası, tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen teğmenlerin avukatlarına ulaşılamadı. Bu sefer mahkeme, barodan avukat istedi. Ödenek sıkıntısı nedeneyile boykot kararı alan baro ise mahkemeye avukat göndermedi. Avukatsız başlayan mahkemede ifade vermeyi reddeden teğmenler, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İki teğmenin avukatı olan Mehmet Aytekin, tutuklama kararının ardından adliye önünde basın mensuplarına açıklama yaptı. Aytekin "Biz olmaksızın mahkeme karar verdi. Mahkeme barodan avukat istedi. Ancak baro ödenek sıkıntısı olduğu için yaptığı boykot nedeniyle avukat göndermedi. Bu nedenle teğmenler ifade vermeyi reddettiler." dedi.

Kendilerinin savcılık sorgusunun ardından adliye dışına çıktıklarını ileri süren Avukat Aytekin, "Biz dışarıdaydık. Bize haber verilmedi. Telefon da edilmedi." iddiasında bulundu.

Avukat Mehmet Aytekin, gazetecilerin "Teğmenlerin baskın yapılan evi 20 gün önce kiraladıkları doğru mu?" sorusuna, "Müvekkillerimden biri 20 gün önce bir bekar evi kiralamış ve oraya taşınmış. Olay bundan ibaret" diye cevap verdi. Yine gazetecilerin "Müvekkilleriniz Ergenekon terör örgütü üyeliğinden mi tutuklandı?" sorusunu ise Aytekin, "Savcı yarım yamalak bir ağızla Ergenekon iddiasında bulundu. Olay bundan ibaret. Adı olmayan bir terör örgütünden tutuklandılar" yanıtını verdi.

Müvekkillerinin tutuklandığı mahkemede mazeretleri nedeniyle bulunamadıklarını belirten avukatların adliye çıkışında basın açıklaması yapmaları kafa karıştırdı..

İLGİLİ HABERLER