Gündem
  • 2.8.2022 17:23

Suikast timinden otel odasında atış eğitimi

İranlı suikast timinin yeni görüntüleri ortaya çıktı! Beyoğlu'nda otel odasında atış talimi

İstanbul’da İsrailli diplomat ve turistlere yönelik silahlı saldırı düzenlemek için plan yapıp harekete geçemeden MİT ve polis operasyonuyla yakalanan İranlı suikastçılarla ilgili şok detaylar ortaya çıktı.İran'da başlayan suikast zincirinin rövanşı İstanbul'da alınacaktı. İstanbul istihbarat şubesi, İran uyruklu 10 kişilik suikast timini deşifre edip yakalatmayı başardı. Peki, operasyon nasıl yapıldı?

İranlı suikast timinin yeni görüntüleri ortaya çıktı Beyoğlunda otel odasında atış talimi

CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ, suikast timine ait yeni görüntülere ulaştı.

İran'da nükleer uzmanlarla istihbaratçılara yönelik suikastların intikamı İstanbul'da alınacaktı. İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdürleri ekipleri, İsraillileri hedef alan suikast timini çökertti. Türkiye'deki İsrail vatandaşlarına suikast hazırlığında oldukları iddiasıyla gözaltına alınan 7 şüpheli tutuklanmıştı, 3 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Suikast timiyle ilgili yeni bilgi ve görüntüler ortaya çıktı.

İranlı suikast timinin yeni görüntüleri ortaya çıktı Beyoğlunda otel odasında atış talimi

EYLEMLERİN YANSIMASI İSTANBUL'A TAŞINDI

İran'da Mayıs ile Haziran ayı arasında silahlı ve bombalı toplam 14 eylem düzenlendi. İran bu eylemler ile ilgili İsrail’i sorumlu tutuyordu. İran’ın İsrail’den bu eylemlerin "intikamını alacağı" şeklinde haberler çıkmıştı. Bu eylemlerin yansıması İstanbul'a da taşındı.

İranlı suikast timinin yeni görüntüleri ortaya çıktı Beyoğlunda otel odasında atış talimi

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, İstanbul'da tatilde bulunan İsrail vatandaşlarına yönelik uyarıda bulunmuş, vatandaşların can güvenliği için İstanbul’u terk etmelerini istemişti.

SUİKAST TİMİ DEŞİFRE EDİLDİ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terör Birimleri koordinasyonuyla teknik ve fiziki imkânlar kullanılarak ve uzun süreli çalışma yürütülerek yapılan operasyon ile tamamı İranlılardan oluşan ve organize suç örgütleri ile iç içe geçmiş bir suikast timi deşifre edilerek açığa çıkarıldı. Yapılan operasyonlar neticesinde 10 İran uyruklu şahıs Siyasi ve Askeri Casusluk suçundan yakalandı, 7 şahıs tutuklanarak cezaevine sevk edildi. 3 şahıs ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

OTELDE YAKALANDI

Suikast için silah temin eden M.N. Beyoğlu’nda bir otelde 2 silah ve susturucu ile birlikte yakalandı. M.N. ile silah alışverişinde bulunduğu tespit edilen J.G.'nin yakalanması için Emniyet istihbaratı harekete geçti, M.N. silahları tetikçi J.G.'ye verdiği, J.G. M.N'ye tekrar saklamak üzere teslim ettiği anlaşıldı. J.G. aynı gün İstihbarat ve TEM Birimlerince Fatih ilçesinde konakladığı otelde yakalandı.
 

SUİKAST TİMİNİN BAŞI

10 Haziran’dan itibaren suikast timinin üyeleri ülkemize gelmeye başladılar. Suikast timinin başı K.M., suikast için J.G.’yi İran’dan özel olarak getirtti. J.G.'nin İran Deniz Kuvvetlerinde bir dönem asker olarak görev aldığı belirlendi.

Suikast için takip çalışması yapmak üzere suikast timi bir motosiklet aldı. Bu motosikletin temin edilme süreci de gizlilik içinde gerçekleştirildi. Bu motosikletin temin edilme süreci de gizlilik içinde gerçekleştirildi. Motosiklet için pazarlık yapan, satın alan, takipte kullanacak şahsa ulaştıran çete üyelerinin farklı olmasına dikkat edildi. Bu şekilde zincirin bir halkası yakalansa dahi suikastın sekteye uğramaması amaçlandı.

SAHTE BELGE İLE OTEL REZERVASYONU

Yakalanmamak için çeşitli yöntemlere başvuran suikast timi üyeleri sahte belge kullanarak otel rezervasyonu yaptırıyordu. Operasyon sonucunda İtalya ve Tacikistan ibaresi taşıyan (3) adet sahte pasaport ele geçirildi.

ADIM ADIM TAKİP

Beyoğlu'ndan Esenyurt'a, Beylikdüzü’ne kadar birçok adreste İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terör Birimlerince çalışmalar yürütüldü. Titizlikle takip edilen çete üyeleri 3 silah, bunlara ait susturucular ve çok sayıda fişek ile birlikte yakalandı.

TETİKÇİYE ATIŞ TALİMİ

Suikast timince kullanılması öngörülen silah ve ekipmanlarla tetikçiye muhtelif yerlerde atış talimi yaptırıldı. Otel odasında son deneme yapıldı. Tetikçi J.G. İsraillilerin kaldığı Beyoğlu'ndaki otelin üst katındaki odasında susturucuyu takarak yatağa iki el ateş etti. Bu görüntüler de video kaydına alınarak diğer tim üyeleriyle paylaşıldı.

YÜZLERCE KEŞİF VİDEOSU

Suikast emrini veren ve gelen talimatlar doğrultusunda timi yönlendiren K.M., 14 Temmuz’da gerçekleştirilen bir operasyonla ele geçirildi. K.M., Tetikçi J.G., M.N. ile otelde keşif çalışmalarına katılan I.S. ve diğer 5 şüphelinin cep telefonlarında İsraillilere ait yüzlerce keşif videosu ve fotoğraf bulundu.

İLGİLİ HABERLER