Asayiş
  • 30.1.2018 12:51

Süleyman Halil ve Sati Şaği köyleri PYD/PKK'dan temizlendi

Zeytin Dalı Harekatı'nda 11. gün... TSK'dan açıklama

Afrin'e Zeytin Dalı Harekatı'nda 11. güne girildi. TSK'dan Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin yapılan son dakika açıklamada harekat kapsamında etkisiz hale getirilen terörist sayısının 649 olduğu bildirildi. Ayrıca, TSK'nın terör örgütünden temizlediği Afrin'in batısındaki stratejik tepede, örgütün sinyal vericisi bulundu. Bölgede çıkan çatışmalarda 15 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi. AA'nın aktardığına göre, TSK ve ÖSO, Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin'in batısındaki Süleyman Halil ve Sati Şaği köyleri de PYD/PKK'dan arındırdı

Afrin'e Zeytin Dalı Harekatı'nda 11. güne girildi. Bölgeden son dakika haberler gelmeye devam ediyor. AA'nın aktardığına göre, TSK'nin desteklediği ÖSO'ya bağlı güçler Burseya Dağı'nın yanı sıra Afrin'in batısındaki bin rakımlı tepede de kontrolü tamamen ele geçirdi. Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uçakların bombardımanının ardından TSK unsurları tarafından desteklenen ÖSO güçleri tepede kontrolü aldı. Çıkan çatışmalarda 10 terörist etkisiz hale getirildi.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN SİNYAL VERİCİSİ BULUNDU

Bölgenin kontrolünün sağlanmasının ardından sızma girişiminde bulunan teröristlerden 5'i daha Mehmetçik tarafından öldürüldü. Sinyal vericisinin bulunduğu stratejik tepenin ele geçirilmesiyle harekatın batı hattında önemli bir başarı sağlandığı belirtildi.

AFRİN'İN BATISINDAKİ 2 KÖY DAHA TERÖRİSTLERDEN ARINDIRILDI

AA'nın aktardığına göre, TSK ve ÖSO, Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin'in batısındaki Süleyman Halil ve Sati Şaği köylerini PYD/PKK'dan arındırdı.

MİLLİ PİYADE TÜFEĞİ MPT-76 DİKKATİ ÇEKTİ

Sınırdan 4 kilometre içerideki tepenin ele geçirilmesinin ardından TSK unsurları güvenliği sağlamak için mevziler oluşturdu. Gece-gündüz mevzide elleri tetikte nöbet tutan askerler arasında milli piyade tüfeği MPT-76 kullanan Mehmetçik de dikkati çekti.

Afrin'deki terör hedeflerine yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'nın 11. gününde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 649'a yükseldi. TSK'dan yapılan açıklamada 3 hedefin daha imha edildiği bildirildi. TSK'nın açıklaması:

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır.

Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

Yerli İHA Afrin'de dolunayla birlikte objektiflere böyle takıldı

 

İLGİLİ HABERLER