Asayiş
  • 10.2.2019 09:57

Süleyman Soylu: Ölü sayısı 21'e yükseldi

İçişleri Bakanı Soylu, Kartal'da bina çökmesi sonucu ölenlerin sayısının 21'e yükseldiğini bildirdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kartal'da çöken binada hayatını kaybedenlerin sayısının 21'e yükseldiğini açıkladı. Bakan Soylu, "14 kişiyi yaralı olarak, arama kurtarma ekiplerimiz, gayret gösteren arkadaşlarımız enkazdan çıkardılar. 21 kişinin de oradan maalesef canlı çıkarmak nasip olmadı. Bütün gayretlere, kurtarma çalışmalarına rağmen onları kaybettik" dedi.

Kartaldaki bina


Bakan Soylu, "Bizden sürekli bir rakam istediniz yani 'enkazın altında kaç kişi var?' biz de bu rakamı sürekli olarak size vermekten kaçındık. Aslen o dakikadan itibaren rakamın kaç olduğunu biliyorduk. 1 veya 2 kişiyle ilgili tereddütlerimiz söz konusuydu. Biz enkazın altında yaklaşık bizim tahminimiz 34 kişi olduğunu düşünüyorduk. Esas itibariyle de 1 kişi dışında o 34 kişi rakamını da doğru olarak işin başından itibaren de arkadaşlarımızla beraber hem komşuların hem yaralı olarak evlerden kurtulanların hem çevrede bu olayın görgü tanıkları aynı zamanda yaşayanların değerlendirmeleri ve tespitlerinden edinmiştik. Volkan Balta kardeşimiz esnaf, camcı olan kardeşimizin tam giriş çıkış anında orada olduğunu öğrendik. Aynı zamanda aşağıdaki dükkanda da 1 veya 2 kişinin olabileceği konusunda bir değerlendirme vardı. Yani bizim tespitlerimizin içinde veya dışında olabilecek. En nihayetinde bugün itibariyle de bu 34 kişinin dışında 1 kişiye daha ulaştık. O da Orta Asya kökenli bir kimliği aslında tarafımızca bilinen ama henüz daha teyit edemediğimiz için sizinle paylaşamayacağımız, ülkemizde yaşayan bir misafir" dedi.

"ARKADAŞLARIMIZ AYNI TİTİZLİKLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR"

Bakan Soylu, "O açıdan 14 kişiyi yaralı olarak arama kurtarma ekiplerimiz ve tüm gayret gösteren arkadaşlarımız enkazdan çıkardılar. 21 kişinin de oradan maalesef canlı çıkarmak nasip olmadı. Onlar da bütün gayretlere bütün bu kurtarma çalışmalarına rağmen onları da kaybettik. Allah rahmet eylesin, mekanlarını cennet eylesin. Allah ailelerine, milletimize büyük sabır versin. Size en son vermediğimiz kişiler sizin de bildiğimiz aslında ailelerinin de sürekli olarak orada bulunduğu Şeyma Kanbur, Zehra Kanbur ve Ali Bilal Kanbur, Kanbur ailesinden. En son çıkardığımız ve 3 kişide bu kardeşlerimizdi. Allah onlara da rahmet eylesin. Toplam göçük altında bizim olduğunu tahmin ettiğimiz 35 kişi vardı ve bu 35 kişiye de böylece ulaşmış olduk. Ancak arama kurtarma çalışmalarımız aynı anlayışla devam edecek çünkü şu anda 1, 1 buçuk kattayız arkadan ve önden farklı ama bu zemine kadar ineceğiz ve aynı titizlikle devam edecek. Her türlü ihtimale karşı bu çalışmaların devam etmesi konusunda arkadaşlarımızla bir görüş birliğine vardık. Ve bundan sonra oradaki zemin aynı titizlikle orada sanki birisi varmış gibi aynı anlayışla arkadaşlar çalışmalara aynı şekilde devam edecekler" diye konuştu.

"NET BİR ŞEKİLDE İFADE ETTİLER"

Bakan Soylu, "Bu esnada soruşturma hem Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hem Çevre ve Şehircilik Bakanın kendi incelemeleri ve araştırma çevresinde aynı zamanda İçişleri bakanlığı Teftiş kurumu başkanlığında bu soruşturmalar devam etmektedir. Vatandaşlarımıza şunu söylüyoruz. Buraya kim atandıysa A,B,C'sine bakmadan gereği yapılacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız ardından akşamüstü Çevre Şehircilik bakanı bu meseleye bakış açımızı çok net bir şekilde ifade ettiler. Hakikaten burada başlanarak atılacak adımlar var. Ve dünyanın en güzel şehri İstanbul'da ve ülkemizin her tarafında aynı acı durumu yaşamak istemiyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanımız özellikle sadece bu bölgede başka bir uygulama başlattı. Pazartesi itibaren burada oluşturacağı ofiste birlikte özellikle burada yine hem Yeşilyurt hem de Yunus apartmanı gibi yada apartmanlara benzer bir niteklikteki apartmanlarda o apartmanların sağlık olup olmadığını ölçümünü  gerçekleştirecek. Sizlerde fark etmişsinizdir. Vatandaşlarımız bu konu da hakikaten çok önemli talepleri var. Yani bu apartmanların daha kötü olduğunu iddia eden vatandaşlarımız var. Onların hiç birini biz burada yalnız bırakamayız. Ve bu konuda özellikle bu mahalleyle ilgili ortaya konulan bu talep ondan sonra kent dönüşüm süreci ve değişim, dönüşüm yenilenme süreci tamamıyla gerçekleşmesi adına burada ciddi bir irade ortaya koyuyor' ifadelerini kullandı.

"BAKAN KURUM: BİNANIN BETONUNDA DEMİR YOK DENİZ VAR"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum söz aldı. Bakan Kurum, yıkılan binanın deniz kumuyla yapıldığını aktardı ve şunları söyledi:

Yıkılan binamız kırmızı ile işaretli binamız. Bu alanda 131 bağımsız bölüm var. Mevcut binamızda da 14 konut, 3 ticari ünitemiz var. Bu adada mevcutta mevcutta imar planına göre yapılaşma alanı 8390 metrekare iken fiili inşaat alanı bunun çok daha üzerinde. Bu detayları bina bina vereceğiz. Ruhsatın haricinde katlar mevcut.

Etraftaki 10 binayı boşalttık. Vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek şekilde süreci yürütüyoruz. Yıkılan binamızı inceleyecek olursak; aldığımız numuneler sonucunda bu binamız normalde zemin artı 5 kat ruhsatlı projesi. Ancak yerinde zemin artı 7 kat olarak yapılmış. Kullanılan beton; C3 - C10 arasında beton kalitesi çıkıyor.

Şu an bu binanın yeniden yapımındaki betonun C30 olması gerekiyor. Deniz kumuyla yapılmış, bir statik durumu söz konusu. Hem beton dayanımı hem de çelik-çekme dayanımı oldukça düşük bir binamız.
 

"VATANDAŞLARA ÇAĞRI: BAKANLIĞIMIZA BAŞVURUN"

Şuradan sizin aracılığınızla şu çağrıyı yapmak istiyorum. Bölgede ne kadar riskli bina var ise vatandaşımız riskli binaların tespitini yapmak istiyorsa, bakanlığımız ücretsiz hızlı şekilde yapacak. Bu riskli binaların tespitinin yapılmasına müteakip de burada kentsel dönüşüm anlamında yapılması gereken projeyi de ilgili bakanlıklarımız hep birlikte bu süreci yöneteceğiz. Artık mühendislik, mimarlık hizmeti almış sağlam binalarda oturmamız gerektiğini de hepimizin bilmesi gerekiyor

İLGİLİ HABERLER