Dünya
  • 18.1.2020 15:07

Süleymani gerçekte nasıl öldürüldü!.. Şok eden yeni ayrıntılar

CİA’ye bağlı 3 ajan Süyleymani’nin hareketlerini an be an takip ederek uçağın Bağdat’a doğru havalandığı bilgisini üstlerine bildirdi. Süleymani vurulduğunda kopan eli ve yanındaki eşyaları başka bir CIA ajanı ekip tarafından görüntülendi..

Yeni detay; Kasım Süleymani nasıl öldürüldü ?

Kasım Süleymani’nin Şam’dan Bağdat havalimanına geçtiği sırada ABD istihbaratı CİA’ye bağlı 3 ajanın Süleymani’nin seyahatine ilişkin bilgileri aktardığı belirtildi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu'na (DMO) bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin 3 Ocak günü ABD’de tarafından öldürülmesinin üzerinden iki hafta geçmesine rağmen saldırının detayına ilişkin yeni bilgiler ortaya çıkıyor.

Medya kuruluşlarında yer alan haberlere göre, Süleymani’nin öldürülme planı, Şam havalimanında itibaren başladı. CİA’ye bağlı 3 ajan Süyleymani’nin hareketlerini an be an takip ederek uçağın Bağdat’a doğru havalandığı bilgisini üstlerine bildirdi.

Süleymani’nin Şam’dan bindiği Cham Wings Havayolları’na ait Airbus A320 model uçak Bağdat’a iner inmez, buradaki ABD ajanları Şam’dan aldıkları bilgiyi teyit ettiler. Ardından, ABD’ye ait üç silahlı insansız hava aracı (SİHA) ABD kontrolündeki Irak hava sahasında hedeflerine doğru harekete geçtiler.

Havalimanı çıkışında Heşdi Şabi Komutan Yardımcısı Abu Mehdi Mühendis tarafından karşılanan Süleymani, aynı araca binerek havalimanından çıkmak üzere harekete geçti.

Amerikalı yetkililer hava saldırısını gerçekleştirmeye hazırlanırken büyük ekranlardan uçaktan inen Süleymani’yi karşılamaya gelen Mühendis’i izliyorlardı.

Kızılötesi frekanslarla çalışan ekranlarda görüntü siyah beyazdı ve gece yarısı saat 1 olması nedeniyle yüzler görülemiyordu.

ABD Başkanı Trump, Süleymani'nin öldürülme planının uygulamaya koyulmasını Florida'da bulunan tatil evinden takip etti.

Öte yandan, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Gina Haspel, operasyonu CIA'nın Virginia eyaletindeki Langley şehrinde bulunan genel merkezinden takip ediyordu.

Ancak ABD Savunma Bakanı Mark Esper’in o sırada hangi konumdan operasyonu takip ettiği bilgisi yok.

Süleymani ve Mehdi Mühendisi takip eden ajanlar ikisinin de aynı araçta olduğunu tespit ederek bilgiyi üstlerine bildirdi. Araçlar havalimanından çıkışa doğru hareket etmeye başladı.

 

O sırada minibüs, hafif trafiğin olduğu yolda seyir halinde olan Süleymani’nin içinde bulunduğu aracın önüne geçti. Katar’ın başkenti Doha'da konuşlu ABD Merkez Komutanlığı'ndan (CENTCOM) operasyonu yöneten ekip, yerdeki kaynakların doğrulamasıyla arabada bulunanların kimliğiyle ilgili şüphelerden kurtulabildi. Son onaydan sonra, kimsenin hayatta kalamadığı operasyonun düğmesine basıldı ve her bir araca dörder füze fırlatılması emri verildi.

Saldırı sonucu Süleymani ve onu karşılamaya gelen Mehdi Mühendis ve beraberindeki 8 kişi öldürüldü.

Gazete, haberinde bir yetkilinin şu açıklamalarını aktardı;

“Suriye ve Irak'ta Süleymani’nin hareketlerini izleyen ajanlar, onun ziyaretlerini kamufle edebilmek için birden fazla havaalanında birden fazla bilet aldığını, uçak kalkmadan önce son anda binebilmek ve hızlı bir şekilde çıkabilmek için ön sırada oturduğunu doğruladılar. Süleymani, yılbaşı gecesi son olarak Şam'a doğru yola çıktı ve o akşam Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah ile buluşmak için araba ile Lübnan'a gitti.”

Nasrallah'dan Süleymani’ye uyarı

Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah Süleymani’nin ölümünden sonra yaptığı konuşmada, “General Süleymani’yi, ABD basının kendisine odaklandığını ve fotoğraflarını yayınladığı konusunda uyardım. Bu, siyaset ve medya için suikastı öncesinde yapılan bir hazırlıktı” ifadelerini kullandı. Nasrallah, bunun üzerine Süleymani’nin kendisine tebessüm ederek şehit olmayı umduğunu söylediğini ve bunun için kendisinden dua etmesini istediğini belirtti.

Öte yandan CIA Direktörü Haspel, Süleymani’nin Suriye'den Irak'a dönmeye hazırlandığını bildiren istihbaratı gözden geçiriyordu. Süleymani, ABD güçlerinin Ortadoğu'dan uzaklaştırılmasına yönelik büyük çaplı bir saldırı başlattığına dair istihbaratlar vardı. New York Times, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Süleymani’nin Lübnan, Yemen ve Irak'taki ABD büyükelçilikleri ve üslerine saldırı hazırlığında olduğu iddialarına rağmen alınan tüm istihbaratların yakın geleceğe yönelik tehditlere değil, rahatsız edici planlara işaret ettiğini vurguladı.

Pompeo daha sonra böyle bir saldırının yüzlerce kişiyi öldürebileceğini söylese de diğer yetkililer, bu konuda kesin istihbaratlarının olmadığını söylediler.

 

İLGİLİ HABERLER