Gündem
  • 12.1.2014 14:11

Suriye helikopterleri ve uçağı için F-16 yönlendirildi

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye-Suriye hudut bölgesinde hava muharebe devriye görevi icra eden iki F-16 uçağının, Suriye’ye ait bir MI-17 helikopterinin Mardin Nusaybin güneyinde, bir adet MI-17 helikopterinin ve bir SU-24 uçağının Hatay Karbeyaz güneyinde sınıra doğru yaklaşması üzerine anılan bölgelere yönlendirildiği belirtildi. Açıklamada, “Ancak, söz konusu hava araçları, sınırımıza sırasıyla 2.4, 3.4 ve 5 deniz mili kala geri dönerek söz konusu bölgelerden uzaklaşmışlardır” denildi.

"SURİYE FÜZE SİSTEMİ UÇAĞIMIZI TACİZ ETTİ"

- Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suriye 'de konuşlu SA-5 füze sistemi tarafından devriye görevi yapan F-16 uçağına radar kilitini muhafaza ederek tacizde bulunduğunu açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Suriye'de konuşlu SA-5 füze sistemi tarafından, Merzifon meydanından kalkan ve Gaziantep-Hatay üzerinde "Hava Muharebe Devriye Görevi" icra etmekte olan bir adet F-16 uçağımıza, saat 16.00'da, 20.000 feet irtifada, 30 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunulmuştur."
 

İLGİLİ HABERLER