Gündem
  • 5.7.2020 12:31

Suriye'de esrarengiz olaylar!.. Yeni kurulan 5. kolordu kime hizmet ediyor

Hemen yanıbaşımızda Suriye'de çok garip ve esrarngiz olaylar yaşanıyor. Ruslar Esad rejimine bağlı milislerden kendisine 5. kolordu adını verdiği bir ordu kurdu. Tamamen paralı askerlerden oluşan 5. kolordu mensubu milisler Rusya'nın Suriye'deki askeri üslerinde gizli gizli eğitilerek silah altına alındı.
Rusya ordusu, Suriye’nin Kamışlı kentine Hmeymim Hava Üssü’nde eğittiği milisleri Suriye'nin garklı bölgelerine yollayarak Esad'ın ordusuna saldırtıyor.
Rusya ve Esad müttefik iken bu 5. kolordu meselesi herkesi şaşırtmış durumda. Rejim ordusu de 5 Kolordu mensuplarını gördüğü yerde vurmaktan çekinmiyor.
Rus kontrolündeki 5 kolordu ÖSO mensuplarını da hedef alıyor. Milis şeklinde Özgür Suriye Ordusu elemanlarına saldıran 5. Kolordu geçenlerde önemli bir kayıp vermişti.

5. KOLORDUNUN 12 MENSUBU ÖLDÜRÜLDÜSuriye’nin güneyindeki Dera kentinde, Rus kuvvetlerine bağlı 5. Kolordu unsurlarını taşıyan otobüsün geçişi sırasında yola döşenen el yapımı patlayıcı infilak ettirildi. Patlamada 5. Kolordu unsuru 12 kişi öldü, aralarında sivillerin de bulunduğu 25 kişi yaralandı.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, Alman haber ajansına (DPA) yaptığı açıklamada, Suriye’nin Dera kentinin güneydoğusunda bulunan Kehil kasabası güzergahında Rus ordusunun desteklediği 5. Kolordu’ya bağlı 8. Tugay unsurlarını taşıyan otobüsün geçişi sırasında yola döşenen el yapımı patlayıcının infilak ettirildiğini aktardı.

Kaynak, patlamanın şiddetinden dolayı ölü sayısının artabileceğine işaret ederek, yaralıların çevredeki hastanelere kaldırıldığını söyledi.

Özgür Suriye Ordusu’na bağlı Güney Cephesi’nden bir kaynak, “8. Tugay 5. Kolorduya bağlıdır. 5. Kolordu, Busra eş-Şam kentinde konuşlu Özgür Suriye Ordusu’na bağlı Şebab es-Sunne Güçleri Komutanı Ahmed el-Avde ile Rusya arasındaki koordinasyonla kuruldu” dedi. Kaynak, 5. Kolordu’un, 2008 yılında Rus yönetimi ve güçlerinin anlaşma yapmak için Dera kentine girdiği sırada kurulduğunu belirtti.

Kaynağın verdiği bilgilere göre, bin 500’den fazla unsuru bulunan 5. Kolordu, bu yılın başında Hama ve İdlib kentlerinde Rusya ve rejim güçlerinin yanında girdiği savaşlarda onlarca kayıp verdi.

Suriye hükümet daireleri ve Rus güçleri ile koordinasyon içinde olan Şebab es-Sunne Güçleri, Busra eş-Şam kenti ve kırsalında kontrolü halen elinde tutuyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, yaptığı açıklamada, 5. Kolordu unsurlarını hedef alan bombalı saldırıda 9 kişinin hayatını kaybettiğini, aralarında hayati tehlikesi olanlar da dahil 19 kişinin yaralandığını belirtti.

Gözlemevi, 3 gün önce yayınladığı bir raporda, Dera kentinde Rusya’ya bağlı 5. Kolordu ile rejim lideri Beşşar Esed’in kardeşi Mahir Esed’in komutasındaki 4. Kolordu arasında gizli bir çatışmanın tırmandığına işaret etmişti.

Gözlemevi, söz konusu gizli çatışmanın, her iki tarafın Dera’daki etkisini güçlendirme çabasından kaynaklandığını ifade etmişti.
 

İran ile Rusya arasında tehlikeli gerginlik! Türkiye'nin yanı başında tansiyon yükseldi

İran'ın Deyrizor'da Esed rejimine bağlı askeri tutuklamasının ardından Rusya ile yaşanan gerginlik giderek artıyor.

İran ile Rusya arasında tehlikeli gerginlik! Türkiye'nin yanı başında tansiyon yükseldi

Suriye'nin doğusundaki Deyrizor bölgesinde bir süredir İran ile Rusya arasında yaşanan gerilimin boyutları artmış gibi görünüyor.

Bölgeden aktarılan son bilgilere göre, Deyrizor kentinden Irak sınırındaki bölgelere kadar hakimiyet alanını genişletmek isteyen İran destekli milis güçler, bu yöndeki girişimlerine devam ediyor.

Son olarak bölgede İran tarafından desteklenen güçlerce bir hapishane daha kurulmuş, bölgede İran tarafının elindeki hapishanelerin sayısı 3'e çıkmıştı.

Daha önce mahkumları Esed rejimine bağlı güçlere teslim eden İran'ın kendi hapishaneleriyle birlikte bölgede askeri bir yargı sistemi kurduğundan da bahsediliyor.

İran'a bağlı güçler Esed askerini tutukladı

Bölgede ideolojik anlamda da yayılmacılığını sürdüren İran güçleriyle Rusya tarafından desteklenen Esed rejimi unsurları arasında gerilimin sürdüğü bir dönemde Deyrizor ilinin Irak sınırındaki El Bukemal ilçesinde bir rejim askerinin tutuklaması bu gerilimin bir süre daha devam edeceğini gösteriyor.

Bölge kaynaklarının aktardığı bilgiye göre, İran tarafından desteklenen Lübnan Hizbullah Hareketi'ne bağlı milisler tarafından El Bukemal sınır kapısının Suriye tarafında tutuklanan kişinin Esed rejimi güçlerinin bölgedeki üst düzey bir ismi olduğu ifade ediliyor.

Nedensiz bir şekilde gerçekleşen bu tutuklamanın tıpkı geçmiş dönemde olduğu gibi bölgede İran tarafından desteklenen güçlerle, Rusya'nın desteklediği Esed rejimi unsurları arasında çatışmaya neden olma ihtimali bulunuyor.

Rusya ve rejime bağlı güçler bölgeden kovuldu

Öte yandan birkaç gün önce El Bukemal'da yaşanan bir diğer gelişme de İran Devrim Muhafızları'na bağlı güçlerin, Esed rejimine bağlı 11. Fırka güçlerinden kentteki kontrol noktasını kaldırmalarını emretmesiydi.

Aynı günlerde İran Devrim Muhafızları'na bağlı güçler, ağırlıklı olarak Filistinlilerden oluşan ve bölgede Rusya tarafından desteklenen El Kudüs Tugayı milislere, El Bukemal'daki merkezlerini kapatmalarını ve kontrol noktalarını kaldırmalarını emretti.

Rusya'dan 24 saat içinde üç askeri konvoy gönderdi

Bölgede İran ile Rusya tarafından desteklenen güçler arasındaki gerilim devam sürerken, 2 Temmuz'da Rakka kırsalındaki bölgeden yola çıkan iki Rus askeri konvoyu Deyrizor kentinde rejime bağlı güçler tarafından kontrol edilen At-Tala'a askeri üssüne giriş yaptı.

Bölge kaynaklarının aktardığı bilgilere göre iki ayrı konvoydan oluşan askeri araçların toplam sayısı 60 civarında.

İki Rus askeri konvoyuunn Deyrizor kentine giriş yapmasının üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra üçüncü bir konvoyun da kentteki üsse giriş yaptığı bildirildi.

Sonuç olarak özellikle El Bukemal ilçesinde yaşanan gelişmeler ve İran'ın buradaki sınır hattında kurmak istediği üstünlük nedeniyle bölgede İran ile Rusya arasındaki gerilim artabilir.

Artan gerilimin yanında, İsrail'in son dönemde Deyrizor kırsalındaki bölgelerde İran tarafından desteklenen milisleri hedef aldığı saldırılar, bu milislerin bölgedeki saldırganlığını da artırabilir.

Nitekim İsrail'in başkent Şam eksenindeki bölgelerde, İran hedeflerine yönelik gerçekleştirdiği saldırılar karşısında Rusya'nın hiçbir tutum almaması İran destekli güçleri oldukça rahatsız etmekte.

Bununla birlikte Rusya'nın son askeri sevkiyatları, bölgede bunalıma giren ağırlık dengelerine yönelik bir etki mahiyetinde de olabilir.

Kaynak: Mepanews

İLGİLİ HABERLER