Gündem
  • 28.2.2017 00:17

Suriye'de Türkiye'nin önünün kesme harekatı

El Bab ve çevresinde operasyonlarını sürdüren Suriye ordusu, Menbiç sınırına kadar vardı. Sputnik'e konuşan DSG kaynakları, Suriye ordusunun bu adımla 'Türkiye'ye Rakka yolunu kapatmayı' amaçladığını iddia etti.

DSG kaynakları, Halep kentinin doğusunda yer alan Kuveyris bölgesinden gelen Suriye ordusunun, El Bab'ın güneyindeki köyleri IŞİD'den alarak, DSG'nin Menbiç'teki mevzilerine ulaştı. Kaynaklar, suriyeli askerler ile DSG güçleri arasında bir çatışma yaşanmasının beklenmediğini belirtti.

 DSG, Fırat'ın Gazabı Hamlesi kapsamında Rakka'ya ilerliyor. DSG ile ordu güçleri arasındaki mesafenin kapanmasıyla El Bab-Rakka ve El Bab-Tabka yolu tamamen kapatıldı.

 'ŞAM, TÜRKİYE'NİN RAKKA'YA GİRMESİNİ ENGELLEMEK İSİTYOR'

Sputnik'e konuşan Demokratik Suriye Güçleri'nden bir yetkili, şunları kaydetti: "Suriye ordusu, El Bab'ın güneyinde birçok köyün kontrolünü ele aldı. Bunu, hem Türkiye'nin Rakka'ya düzenlemek istediği olası operasyonunu engellemek, hem Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) muhaliflerinin El Bab'ın güneyinden Halep'e olası saldırılarını engellemek için yaptılar. Suriye ordusunun El Bab'ın güneyinde ondan fazla köyü IŞİD'den almasıyla, Türkiye için El Bab-Rakka yolu kapanmış oldu."

'SURİYE ORDUSU AFRİN-KOBANİ KANTONLARI ARASINDAKİ YOLU AÇTI'

Suriye Ordusunun El Bab'ın güneyinden Menbiç'e doğru ilerlemesiyle Afrin yolunun akşam saatlerinde açıldğına dikkat çeken SGD yetkilisi, "Suriye ordusu güneyden ve Batıdan Menbiç'e geldi. Ordu, Menbiç Askeri Meclisi'nin sınırlarına kadar dayandı. Menbiç-Afrin arası yolunun açılması bizim için büyük bir gelişme. Yol, Suriye ordusunun kontrolünde açılmış oldu. Afrin-Halep arasındaki yolu da zaten daha önce IŞİD'den temizlenmişti. Afrin-Menbiç arasındaki yolun açılmasıyla Afrin-Kobani kantonları arasındaki yol da bu vesileyle açılmış oldu."

İLGİLİ HABERLER