Asayiş
  • 29.9.2014 13:35

Suruç'a havan topu mermisi düştü, TSK karşılık verdi

Suriye tarafından atılan bir havan topu mermisi Suruç’un Mürşitpınar köyündeki sınırın 1 kilometre uzağındaki boş araziye düştü. Patlamada yaralanan olmadı.

SURUÇ'A DÜŞEN HAVAN MERMİLERİNE TSK KARŞILIK VERDİ

Genelkurmay Başkanlığı, Şanlıurfa Suruç'a dün düşen 2 havan mermisine angajman kuralları çerçevesinde atış yapılarak karşılık verildiğini açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle; "Suriye'de devam eden çatışmalardan sektiği değerlendirilen bir adet havan mermisi, Türkiye-Suriye sınırının 1.400 metre Türkiye tarafına, Mertismail Köyü'nün 950 metre kadar kuzeyinde yol kenarında boş araziye düşmüştür. Olayda herhangi bir zayiat meydana gelmemiştir. Suriye tarafında, söz konusu havan atışının yapıldığı yer olarak değerlendirilen bölgeye, angajman kuralları çerçevesinde atış yapılarak karşılık verilmiştir."

Diğer düşen havan mermisinde ise 3 kişinin yaralandığını açıklayan Genelkurmay Başkanlığı, "Suriye'de devam eden çatışmalardan sektiği değerlendirilen bir adet havan mermisi, Türkiye-Suriye sınırının 525 metre Türkiye tarafına, Alanyurt Köyü'nün 50-100 metre kuzeyindeki bir eve düşmüştür. Olayda biri kadın, ikisi erkek olmak üzere üç sivil vatandaş hafif şekilde yaralanmıştır. Yaralı personel, Suruç Devlet Hastanesinde ayakta yapılan tedaviyi müteakip taburcu olmuştur. Suriye tarafında, söz konusu havan atışının yapıldığı yer olarak değerlendirilen bölgeye, angajman kuralları çerçevesinde atış yapılarak karşılık verilmiştir" ifadelerine yer verdi.

Çatışmalar yoğunlaştı, mermiler sınırı aştı!

SURİYE'nin Halep kentine bağlı Kobani ilçesinde YPG güçleri ile çatışan IŞİD militanlarının ateşlediği silah ve havanlara ait mermiler Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nin sınır hattındaki mahallelerine düşüyor.Sınırı aşan bir havan topu mermisi Alayurt Mahallesi'ndeki Mehmet Demir'e ait eve isabet etti. Evin oturma odasının duvarının yıkıldığı patlamada, odada bulunan ev sahibi 67 yaşındaki Mehmet Demir yaralandı. Patlamadan 10 dakika önce evden ayrılan Mehmet Demir'in eşi ve 6 çocuğu olaydan yara almadan kurtuldukları için kendilerini şanslı sayarken, birçok mahallede evlere yakın noktalara düşen mermiler nedeniyle tedirgin olan çok sayıda aile ise evlerini boşaltarak iç kesimlerde oturan yakınlarının yanına gitti.
Suruç'un Mürşitpınar Köyü'nün karşısında bulunan PYD kontrolündeki Suriye'nin Kobani ilçesini ele geçirmek isteyen IŞİD militanları 15 gün önce doğu ve batı bölgelerinden saldırı başlattı. Saldırıya geçen IŞİD militanlarının geçtiği güzergah üzerindeki köylerde yaşayan binlerce Suriyeli evlerini terk etti ve Türkiye'ye sığındı.

ÇATIŞMALAR YOĞUNLAŞTI, MERMİLER SINIRI AŞTI

Son birkaç gündür Kobani'ye hem doğu hem de batı bölgesinden iyice yaklaşan IŞİD militanları ile YPG güçleri arasında da çatışmalar yoğunlaştı. Çatışmaların özellikle yoğunlaştığı doğu bölgesinde IŞİD militanlarının ateşlediği silahlardan çıkan mermiler sınırı aşarak Türkiye'ye düşmeye başladı. Dün akşam saatlerinde de sınırı aşan bir havan topu mermisi Alayurt Mahallesi'ndeki Mehmet Demir'e ait eve isabet etti. Merminin isabet ettiği Demir'in evinin oturma odasının duvarı yıkıldı. Büyük paniğe yol açan patlamada evde bulunan ev sahibi Mehmet Demir yaralanırken, odada bulunan eşi ve 6 çocuğunun ise 10 dakika önce evden ayrıldığı ortaya çıktı. Patlama ile yıkılan duvardan sıçrayan taş parçalarının vücuduna isabet etmesiyle yaralanan ev sahibi Mehmet Demir, Suruç Devlet Hastanesi'nde yapılan tedavisinin ardından taburcu edildi.

Olayı duyarak sabah saatlerinde eve gelen Demir ve yakınları, yaşananlara tepki gösterdi ve komşuları olan ülkedeki savaşın biran önce son bulmasını istedi. Patlamadan 10 dakika önce annesi ve kardeşleriyle evden ayrılan Muhammet Demir, "Şans eseri Suruç'a gitmiştik. Suruç'a ulaştığımız sırada bize telefon geldi ve evde patlama olduğunu söyledi. Yeniden döndüğümüzde babamın yaralı olduğunu gördük ve hemen hastaneye götürdük. Burada çatışmalar nedeniyle sürekli mermiler evimize ve evimizin yakınına geliyor. Çok endişeliyiz ve tedirginlik yaşıyoruz. Dün meydana gelen patlamayı babam hafif yaralı olarak atlattı, biz evde olsak belki daha kötü de olabilirdi. Ancak tüm bunlara rağmen dünden bu yana hiçbir yetkili bizi arayıp, sormadı" dedi.

Öte yandan sınır hattındaki bazı mahallelerdeki boş arazilere de mermiler gelmeye devam ediyor. Sınırı aşan ve mahalle sakinlerini tedirgin eden olayın ardından birçok aile, mermilere hedef olmamak için Suruç ve iç kesimlerdeki köylerde yaşayan yakınlarının yanına gitti.

SINIRA GİDEN YOLLAR KAPATILDI

Çatışmaların sürdüğü Kobani'ye ulaşımı sağlayan yollarda ise bugün alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Suruç'un birçok noktasında polis ve jandarma kontrol noktaları oluştururken, Mürşitpınar Sınır Kapısı'na araçla geçişlere de izin verilmiyor. Gazetecilerin de sınır hattına gitmesine izin vermeyen güvenlik güçleri sadece Kobani'ye geri dönmek isteyen Suriyeliler'i kimliklerini göstermelerinin ardından yaya olarak Mürşitpınar Sınır Kapısı'na gönderiyor.

HENDEK KAZIMI SÜRÜYOR

Çatışmaların ardından ülkesini terk eden Suriyeliler'in geçişinin yapıldığı Yumurtalık bölgesinde ise dün yağan yağmur sonrası oluşan çamur nedeniyle araçlar hareket edemeyince, bölgede çalışmalara ara verildi. Halen bölgede iş makineleri ile alanın temizlenmesine çalışırken, az sayıdaki Suriyeli'nin ise ilerleyen saatlerde Türkiye'ye alınacağı kaydedildi. Bu arada Suriyeliler'in sınır hattında bulunan araçların alımı için aynı bölgede park etmelerine yönelik çalışma da sürdürülüyor. Sınır hattının yanındaki boş arazinin etrafında birkaç metre genişliğinde ve derinliğinde hendek kazılırken, aradaki alana araçların konulacağı ve trafiğe çıkmalarına kesinlikle izin verilmeyeceği de bildirildi.

BARIŞ ANNELERİ SINIRA YÜRÜDÜ

Bu arada son günlerde artan çatışmaların ardından kendilerine 'Barış Anneleri İnisiyatifi' adını veren ve HDP'lilerin de desteklediği çoğunluğu kadın 300 kişilik kalabalık, sloganlar eşliğinde Suriye sınır hattına yürüdü. Çatışmaların yoğunlaştığı Mert İsmail bölgesinde sınır hattına yürüyen kalabalık, çatışmaların son bulması dileğinde bulunurken, sınır hattındaki bazı noktalarda YDGH üyelerinin kimlik kontrolü yapması da dikkat çekti.
Haber: Hasan KIRMIZITAŞ- Ali LEYLAK-Kamera: Ömer ŞULUL- Metin Faruk TAMERŞANLIURFA-DHA)

 

 

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

İLGİLİ HABERLER