Gündem
  • 6.8.2009 14:16

SUSUZLUKTAN KIRILAN İZMİRLİ CAMİLERE KOŞTU!..

Tahtalı'dan kente su aktaran beton boru değiştirilirken binlerce vatandaş, ellerinde bidonlarla camilere koştu.

İzmir'de yaşayan yüzbinlerce kişi, İZSU tarafından yapılan 4 günlük su kesintisi nedeniyle yaz ortasında perişan oldu. Vatandaşlar, dün, yani kesintinin 3. gününde de ellerinde su bidonlarıyla cami ve çeşme başlarına akın etti. Kesinti bölgesinde yer alan İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de su sıkıntısı baş gösterdi. Hastanelerin depolarında su seviyesi en alt kademelere indi.

3 GÜN OLDU
Tahtalı Barajı'ndan kente su aktaran 2200 mm çaplı beton boruda meydana gelen arıza nedeniyle İzmir'in yarısı, hafta başından beri susuzluğun pençesinde boğuşuyor. Görece, Adnan Menderes Havalimanı, Buca, Hatay, Kadifekale, Karabağlar ve Gaziemir'in tamamı, Aktepe, Peker mahalleleri, Eskiizmir, Cennetçeşme, Uzundere, Limontepe, Yeşilyurt, Bozyaka, Basın Sitesi, Bahçelievler, Esendere, Eşrefpaşa, Çimentepe ve Ballıkuyu semtlerine üç gündür su verilemiyor. Bu bölgelerin büyük kısmına önceki akşam kısa sürelerle dönüşümlü su verildi.
Cami ve çeşmelere akın eden vatandaşlar, su doldurma sırası yüzünden tartışmalar yaşıyor. Hastanelerde yaşanan sıkıntı, tehlike arz etmeye başladı. Belediyenin hastanelere 30 ton su vereceği örenildi. İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Müdürü Niyazi Gelgör, "Bazı önlemler aldık. Mesela, sadece ameliyat çamaşırlarını yıkıyoruz. Yıkama yerine paspas yapıyoruz" dedi.
İZSU Genel Müdürü Dr. Ahmet Hamdi Alparslan, Tahtalı Barajı ve Görece bölgesi arasındaki ana boruda gerçekleşen patlama nedeniyle su kesintisine gitmek zorunda kaldıklarını belirtti. Yeni boruların, 2.20 metre çapında, içerisinden araba geçecek kadar büyük olduğunu anlatan Alpaslan, kesintinin yarın sona ereceğini bildirdi.

İLGİLİ HABERLER