Gündem
  • 26.5.2019 23:14

Suudi Arabistan altı İslam alimini daha idam edecek

"Suudi Arabistan altı İslam alimini daha idam edecek"..... Suudi Arabistan yönetiminin aralarında Süleyman el Ulvan ve Abdülaziz el Tarifi’nin de bulunduğu altı ünlü ismi daha idam etmeye hazırlandığı iddia edildi.

 

Suudi Arabistan yönetiminin Selman el Avde, Avad el Karni ve Ali el Ömeri’nin ardından, aralarında Süleyman el Ulvan ve Abdülaziz el Tarifi’nin de bulunduğu altı ünlü ismi daha idam etmeye hazırlandığı iddia edildi.

"Suudi Arabistan altı İslam alimini daha idam edecek"

Ramazan ayının ardından Suudi Arabistan'ın ünlü İslam alimleri Selman el Avde ile Avad el Karni ve Ali el Ömeri’yi idam edeceği haberlerinin yayılmasının ardından bu isimleri altı ismin daha takip edeceği öne sürüldü.

Yurt dışındaki Suudi yönetimi muhaliflerinin ülke içerisindeki kaynaklara dayandırdıkları bilgilere göre, Suudi yönetimi ülkedeki tutuklu İslam alimlerinden Süleyman el Ulvan, Abdulaziz el Tarifi, Ali el Hudayr, Ahmed el Halidi, Nasır el Fahd ve Velid el Sinani’yi de idam etmeye hazırlanıyor.

Söz konusu altı ismin tutuklanması, Eylül 2017’de tutuklanan Selman el Avde, Avad el Karni ve Ali el Ömeri'nin tutuklanmasından önceye dayanıyor.

İslam dünyasındaki tanınırlıkları sebebiyle özellikle Selman el Avde, Avad el Karni, Süleyman el Ulvan ve Abdülaziz el Tarifi’nin muhtemel idamlarının, ülke içinde ve dışında büyük tepkilere sebep olacağı tahmin ediliyor.

Suudi Arabistan’da 30 binden fazla siyasi tutuklunun olduğu tahmin ediliyor.

İdam edileceği iddia edilen isimler kimdir?

Velid el Sinani (1965-) 

1995’te Suudi yönetimine eleştirileri sebebiyle tutuklanan ve o zamandan itibaren kesintisiz olarak hapiste tutulan Velid el Sinani aynı zamanda Suudi Arabistan’ın en uzun süredir hapiste olan tutuklularınndan. Hakkında 24 yıldır mahkeme süreci işletilmeyen Sinani, resmi olarak suçlanmaksızın ve dolayısıyla bir cezaya çarpıtılmaksızın hapiste bulunuyor.

2013’te Suudi Arabistan medyasının hapiste Sinani ile yaptığı röportaj büyük ses getirmişti:

Ali el Hudayr (1954-), Nasır el Fahd (1969-) ve Ahmed el Halidi (1964-) 

Üç isim de Mart 2003’te Irak’ın işgalinde Suudi yönetiminin ABD’ye desteğini eleştiren bildiriye ve hemen ardından ABD’nin talebiyle Suudi yönetiminin pek çok Suudi vatandaşı için yakalama kararını eleştiren 1 Mayıs 2003 tarihli bildiriye imza attıkları için Mayıs 2003’te tutuklandılar. Bu tarihten itibaren 16 yıldır kesintisiz olarak hapisteler.

Uzun yıllar haklarında hukuki bir süreç yürütülmeden hapiste tutulan bu isimler hakkında 2014 yılında iddianameler hazırlandı. Peşi sıra ilk mahkemelerinde Fahd 31 yıl, Hudayr 23 yıl, Halidi 21 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Süleyman el Ulvan (1969-)

Ülkesinde ve uluslararası anlamda tanınan bir İslam alimi olan ve hadis alanındaki çalışmalarıyla bilinen Süleyman el Ulvan, Suudi yönetimini eleştirdiği ve övmediği gerekçesiyle Nisan 2004’te tutuklandı. Hakkında hukuki bir süreç işletilmeksizin süren tutukluğunda ağır bir şekilde hastalandı. Serbest bırakılması için yürütülen geniş çaplı sosyal medya kampanyasının Arap Baharı’nın yaşandığı dönemde Suudi Arabistan yönetimini endişelendirmesi üzerine Aralık 2012’de serbest bırakıldı. Ekim 2013’te 15 yıl hapis cezasın çarptırıldı, Aralık 2013’te tutuklandı. Ulvan halen hapiste bulunuyor.

Abdülaziz el Tarifi (1976-)

Önceleri sadece hadis alanındaki çalışmalarıyla bilinen Abdülaziz et-Tarifi, 2010 yılından itibaren sık sık televizyon programlarına katılıp sosyal ve siyasi meselelere de sık sık değinerek sadece Suudi Arabistan’da değil tüm İslam dünyasında tanınırlığa kavuşmuştu. Suudi yönetimini eleştirmesi nedeniyle Nisan 2016’da tutuklandı. Hakkında henüz resmi bir suçlama veya başlatılmış yargı süreci bulunmuyor.

Kaynak: Mepa News

Müslüman alimlerden Suudi Arabistan'a 'idamları durdurun' çağrısı

Uluslararası Müslüman Alimler Dayanışma Derneği (UMAD), Suudi yönetiminin bir grup İslam alimini idam etmeye hazırlandığı yönündeki iddialar üzerine Riyad'a çağrıda bulundu.

"İslam dünyası idamların durdurulması için girişimde bulunmalı"

Açıklamada, İslami medya organlarının bu konuda haberler yapması, Müslüman yazar ve düşünürlerin makaleler yazarak tepkilerini ortaya koyması gerektiği vurgulanarak gençlerin ve aktif sosyal medya kullanıcılarının konuyu işlemesi, sivil toplum kuruluşları ve diğer ilgili kişilerin bulundukları makam ve konuma göre tepkisini göstermesinin medeni toplum olmanın en tabii gereklerinden olduğu kaydedildi.

Konunun bir boyutunun da hukukçuları ilgilendirdiğine işaret edilen açıklamada, "Buna göre hukukçular, uluslararası insan hakları örgütleri ve hukuk birimleri bu süreci ciddiyetle takip etmeli, uluslararası kamuoyunun gündemine taşımalı, gerekirse bu durumu telin eden protestolar organize etmelidir." ifadesine yer verildi.

İslam dünyasındaki siyasetçilerin, Suudi Arabistan'ın yapmayı planladığı bu akıl almaz işi parlamentolarına taşıması, her türlü diplomatik ve siyasi girişimde bulunarak İslam alimlerinin idam edilmesine yönelik bu girişimi durdurması gerektiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bir ilim adamı hangi toplumdan çıkarsa çıksın o tüm insanlığın değeridir. Bu sebeple bu alimlerinin idam edilecek olması sadece Suudi Arabistan'ı ilgilendiren bir konu değildir. Tüm Müslümanları hatta insanlığı ilgilendirmektedir. Bütün İslam coğrafyasını ve insanlık camiasını etkileyebilecek bu girişim önü alınmaz problemlerin de çıkmasına sebebiyet verecektir. Tüm ümmeti ve insanlığı diriltecek, onları cehaletin karanlığından aydınlığa çıkaracak olan alimlere sahip çıkamayan bir ümmetin yeniden dirilmesi ve ayağa kalkması zordur."

Açıklamada, UMAD'ın, Suudi Arabistan hükümetinden seçkin İslam alimlerine karşı takındığı tavırdan en kısa zamanda vazgeçmesi talebinde bulunduğu belirtilerek "Bu hadise sebebiyle ortaya çıkacak muhtemel olumsuzlukların müsebbibinin Suudi yönetimi olacağını peşinen ilan ediyoruz." ifadesi kullanıldı.

Suudi Arabistan'ın İslam alimlerini idama hazırlandığı iddiası

Suudi Arabistan'ın aralarında tanınmış İslam alimi Selman el-Avde'nin de yer aldığı tutuklu üç din adamını ramazan ayından sonra idam etmeye hazırlandığı iddia edilmişti.

İngiltere merkezli "Middle East Eye" internet sitesinin iki hükümet kaynağı ve alimlerden birinin akrabasına dayandırdığı habere göre, Suudi Arabistan'da 2017 yılında tutuklanan İslam alimi Selman el-Avde, Hatip Avad el-Karni ve dini televizyon program sunucusu Ali el-Ömeri ramazan sonrasında idam cezasına çarptırılacak.

İki ayrı hükümet kaynağı, Riyad'da özel bir ceza mahkemesinde yargılanan sanıkların belirsiz bir tarihe ertelenen duruşmayı beklediğini ve bu duruşmadan idam kararı çıkar çıkmaz infazın çok geciktirilmeyeceğini öne sürdü.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER