Dünya
  • 28.4.2017 00:06

Taliban CIA üssünü vurdu

Taliban, Host’taki ABD Üssünü hedef alan bir saldırı düzenledi.

Asyanın Sesi'nin haberine göre, Host'taki Chapman Kampını hedef alan Taliban üyesi bomba yüklü aracıyla düzenlediği saldırıda ABD ve milli ordu askerlerini vurdu.

Konuya ilişkin açıklama yapan ABD Ordu Sözcüsü, saldırıyı doğrulayarak Afgan askerlerinin öldüğünü söyledi. Açıklamada ölen asker sayısına ilişkin bilgi verilmedi.

Taliban'a ait yayın organları ise Host Vilayetinin aynı isimdeki başkenti Host kentinde düzenlenen operasyonda yabancı ve yerli toplam 40 askerin hayatını kaybbettiğini duyurdu.

Taliban, canlı bomba eyleminin ardından askeri üsse giren bir birimin askerlerle çatıştığını belirtti. 40'ın üzerinde olduğu belirtilen ölüler arasında CIA ajanlarının da olabileceği değerlendiriliyor.

Birçoğu kadın personel olan CIA ajanları Afganistan'daki casus uçak saldırılarından sorumlu. CIA yetkilileri ülkede gerçekleştirdikleri işkence ve sorgulama teknikleriyle tanınıyor.

Host'taki Chapman Kampına düzenlenen saldırı Balh Vilayetindeki 209. Şahin Birliğine düzenlenen ve en az 500 askeri personelin öldüğü/yaralandığı saldırıdan 3 gün sonra geldi.

 

İLGİLİ HABERLER