Gündem
  • 23.1.2020 23:01

Tam 32 bin lira doğalgaz faturası geldi! Mahkemeye gidecekler

Gümüşhane'de özel bir yurda yaklaşık 32 bin lira doğal gaz faturası kesildi. Yurt yönetimi faturaya itiraz ederek mahkemeye gideceğini açıkladı.

Gümüşhane'de özel bir öğrenci yurduna yaklaşık olarak 32 bin TL’lik doğalgaz faturası geldi.

Yurt yönetimi, 'düzeltilmiş tüketim miktarı' ile ilk fatura miktarı arasında 5 bin lira fark olduğunu belirterek faturaya itiraz etti. Dağıtım şirketi aradaki farkın soğuk hava farkı olduğunu söyleyince olay mahkemelik oldu.

Gümüşhane'deki bir özel yurda 31 bin lira 819 lira doğal gaz faturası geldi. Yurt yönetimi, mahkemeye gideceğini açıkladı.

Özel Gümüşyurt Yükseköğretim Öğrenci Yurdu'na 12 Aralık 2019-13 Ocak 2020 arasındaki kullanımı için doğalgaz dağıtım firması tarafından 31 bin 819 lira fatura kesildi.

Faturaya göre yurt, belirtilen tarihlerde 12 bin 877 metreküp doğal gaz tüketti. Faturada 'düzeltilmiş tüketim' miktarı ise 15 bin 877 metreküp olarak yer aldı. İki miktar arasında 5 bin lira fark bulunduğu belirtildi.

"Mahkemeye gideceğiz"

Yurdun ortaklarından Ali Öztürk, kullanmadıkları doğal gazın parasını ödediklerini belirterek aradaki farkın 'soğuk hava farkı' olarak açıklandığını dile getirdi.

Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Su, fatura ya da diğer sayaçlar dönüyorken doğal gaz sayacı nasıl oluyor da dönmüyor, bu nasıl iş? Sadece bizimle de alakalı bir şey değil, hava sıcaklığı 5 derecenin altına inmeyen şehirlerde bile bu fark alınıyormuş. Vatandaşın da bundan haberi yok. Mahkemeye gideceğiz."

Öztürk, firma yetkilisinin, BOTAŞ'la sözleşmeleri gereği, tüketilen doğal gazın belirlenen 0.9 yerine, 1.21 katsayısıyla çarparak gerçek tüketimi bulduklarını söylediğini aktardı.

Öztürk "Yetkili, 'Katsayıyı BOTAŞ belirliyor. Şikayetinizi BOTAŞ'a yapın' dedi. Bence kat sayıyı tahmini bir şekilde yükseltiyorlar" ifadelerini kullandı.

"Türkiye genelinde uygulanan bir hesaplama"

Konuyla ilgili açıklama yapan doğalgaz şirketinin yetkilisi, BOTAŞ'ın kış aylarında Türkiye genelinde uyguladığı bir hesaplama olduğunu belirtti.

Şirket yetkilisi şunları söyledi: "Fazla geçen miktar BOTAŞ'ın belirlediği katsayı üzerinden düzeltilme tüketimi hesaplanıyor. BOTAŞ tüketilen KW 1.21 oranında katsayıyla çarparak gerçek tüketimi buluyor. Katsayı her ay güncelleniyor."

Yorumlar (1)

  • - CUMHUR

    Tüketilen doğal gazın belirlenen 0.9 yerine, 1.21 katsayısıyla çarparak gerçek tüketim çıkmış, yani BOTAŞ ta % 34,4 zam yapmış bu zamlar olmasa sözde ekonomist damat bütçedeki açığı kapatamaz helali hoş olsun yeni başkanlık sistemi ile söz verdikleri gibi doğal gaz faturası da uçmuş tabi ki külliyenin faturası da yine bu millete giriyor ama onlar aman fatura az gelsin diye kısıtlama yapmıyorlar israfa devam bunlarda sağlam irade olsaydı Avrupa'ya doğal gaz bağlantısının yapılması şartının Rusya ile yapılan tarife sözleşmesinin düşük bir tarifeye revize edilmesi idi ama nerede onlarda büyük düşünme hep yabancıların menfaatine çalışıyorlar.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER