Ekonomi
  • 13.6.2018 00:11

TANAP hattı hangi illerden geçiyor?

İşte TANAP'ın ekonomik değeri! Hangi illerden geçiyor?

Azerbaycan gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak 'Enerjinin İpek Yolu' olarak adlandırılan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP)'nin bir bölümü daha tamamlandı. İlk etapta BOTAŞ, Eskişehir'den 2019 Haziran'a kadar 2 milyar metreküp gaz alabilecek. İşte dev proje...

Son dönemde dünyada enerji alanında hayata geçirilen en büyük doğalgaz projelerinden biri olan TANAP, Türkiye'nin enerji arz güvenliğine önemli katkı sağlayacak.

Türkiye'de gazın dağıtımının başlayacağı ilk nokta olan Eskişehir Kompresör ve Ölçüm İstasyonu'nda gerçekleşen tarihi projenin açılışına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ve ilgili ülkelerin enerji bakanlarının katılıyor.

TANAP NEREDEN GEÇİYOR? : TANAP, Türkiye-Gürcistan sınırında Ardahan'ın Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayarak Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 il ve 67 ilçeden geçecek.

TANAP'ta Güney Gaz Koridoru'nun (SGC) yüzde 51, BOTAŞ'ın yüzde 30, BP'nin yüzde 12 ve SOCAR Türkiye'nin yüzde 7'lik hissesi bulunuyor.

YUNANİSTAN ÜZERİNDEN AVRUPA'YA ULAŞACAK: Toplam uzunluğu bin 850 kilometre olan TANAP, Yunanistan sınırında Edirne'nin İpsala ilçesinde son bulacak ve bu noktadan Avrupa ülkelerine doğalgaz aktaracak TAP Doğalgaz Boru Hattı'na bağlanacak. Yıllık toplam kapasitesi 16 milyar metreküp olacak proje ile 10 milyar metreküp doğalgazın Avrupa'ya, 6 milyar metreküpün ise Türkiye'ye taşınması hedefleniyor.

Yorumlar (1)

  • - EL RABİA

    Azerbeycanlı kardeşlerimizin doğalgazı akacak AKP bakacak; biz neden Yunanistan'ın işgal ettiği adalarımızda milli ve yerli olan doğalgazımızı çıkartmıyoruz hem doğal gaz topraklarımızdan geçecek hemde o gazı satın alıp cari borcumuz artacak, dolar artacak enflasyon yükselecek borç kundaktaki çocuklarımıza miras kalacak onlar ödeyecek bu aymazlıktır kendi nesline ihanettir.!

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER