Gündem
  • 8.6.2021 12:32

Temmuz ayı için sıcaklık ve dolu uyarısı

Türkiye genelinde sıcaklıklar Haziran ayına rağmen beklenen oranda yükselmedi. Peki önümüzdeki günlerde hava nasıl olacak? Meteoroloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Güven Özdemir, “Haziran ayının ilk 15 gününe baktığımızda hava sıcaklığı mevsim normallerinin altında. Yaz yağmurları devam edecek, Haziran sonuna doğru yavaş yavaş ısınma görülecek” dedi. ''Temmuz ayından itibaren sıcak ve kurak bir yaz geçirecek gibiyiz'' diyen Özdemir, yaz aylarında ani dolu yağışlarının görülebileceği uyarısında bulundu.

Serin havanın en önemli nedeninin İskandinav ülkeleri üzerinde oluşan yüksek basınç olduğunu belirten İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Güven Özdemir, “Bu basınç genişleyerek bizim bölgelerimize inmeye çalışıyor. Aynı zamanda Rusya ve Ukrayna’ya doğru iniyor. Bunu bir deniz dalgası gibi düşünebilirsiniz. Aşağı indiğinde soğuk hava etkisiyle birlikte hava sıcaklıkları da düşmeye başlar, tekrar yükselir. Haziran ayının ilk 15 gününe baktığımızda mevsim normallerine göre biraz serin geçiyor diyebiliriz. İkinci 15'ten itibaren yavaş yavaş mevsim normallerine ulaşacağız. Yaz yağmurları çeşitli bölgelerde görülecek. Daha çok Marmara'nın güneyi, Ege bölgesinin doğusu, İç Anadolu'da zaman zaman kuvvetli yağış geçitleri yaşanacak” değerlendirmesinde bulundu.

“MEVSİM NORMALLERİNE GÖRE HAVA SICAKLIĞI DÜŞÜK”

Türkiye’nin haziran sonu itibariyle yavaş yavaş ısınmaya başlayacağını belirten Dr. Öğretim Üyesi Güven Özdemir, “Mevsim normallerine baktığınızda 2020'nin Haziran ayında en düşük sıcaklık 13.5 santigrat dereceyken, en yüksek sıcaklık 37 santigrat derece civarlarında olmuştur. Şu anda mevsim normallerine göre hava sıcaklığı biraz daha düşük. Bu da İskandinav ülkeleri üzerindeki yüksek basınçtan kaynaklı ve bu serin hava biraz daha devam edecek. Ama Haziran sonuna doğru yavaş yavaş ısınma görülecek” diye konuştu.

“TEMMUZ'DAN İTİBAREN SICAK VE KURAK BİR YAZ BİZİ BEKLİYOR”

İLGİLİ HABERLER