Yaşam
  • 30.6.2008 12:19

TERSANE İŞÇİSİNİN SİGORTASI SORUNLU ÇIKTI

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müfettişlerinin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in talimatıyla, işçilerin sosyal güvenlik haklarına yönelik yükümlülüklerin yerine getirilip getirilmediğinin tespiti için yaptıkları denetimlerde çarpıcı sonuçlara ulaşıldı.

Çalışma kapsamında, SGK müfettişleri, 22-30 Mayıs 2008 tarihleri arasında alt ve asıl işveren olmak üzere toplam 307 iş yerinde denetimlerde bulundu.

Denetimlerde 114 iş yerinde herhangi bir soruna rastlanmazken, 191 iş yerinde çeşitli sorunlar tespit edildi. İş yerinden 2'sinin ise tamamen kaçak olduğu belirlendi.

İş yerlerinde ''çalışıyor'' tespiti yapılan 15 bin 414 işçinin yüzde 72'sinden fazlasına karşılık gelen 11 bin 165'inin sigortalılıklarında sorunlarla karşılaşıldı. Denetimlerde, işçilerin sigortalarının eksik gün ve düşük kazanç üzerinden bildirilmesi gibi uygulamalar tespit edildi. İşçilerden 160'ının ise tamamen kaçak olduğu belirlendi.

Denetimler sonunda sosyal güvenlik mevzuatına uymayan veya aykırılık tespit edilen iş yerlerine toplam 100 bin 385 YTL idari para cezası uygulandı.

Bu arada, Bakan Çelik'in Tuzla Tersaneler Bölgesi'nde incelemelerde bulunmasının ardından bölgede 13 Eylül 2007 tarihinden bu yana iş teftiş ve sosyal güvenlik müfettişlerince sonuçları alınan 5 ayrı denetim gerçekleştirildi.

Denetimlerde toplam 641 alt ve asıl iş yerinde iş sağlığı ve güvenliği, sosyal güvenlik ve işin yürütümü açısından incelemelerde bulunuldu. İş yerlerindeki noksanlıklar ve mevzuata aykırılıklar nedeniyle toplam 2 milyon 394 bin 728 YTL idari para cezası uygulandı.

Denetimler sonunda ayrıca bugüne kadar işçilerin yaşamı için tehlikeli hususlar tespit edilen 4 iş yerinin kapatılmasına, 19 iş yeri ile ilgili işin kısmi durdurulmasına karar verildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde görevli müfettişlerin Tuzla Tersaneler Bölgesi'ndeki teftişleri devam ediyor.

İLGİLİ HABERLER