Ekonomi
  • 28.9.2008 15:15

TESK'TEN, HÜKÜMETE KREDİ KARTLARININ YENİDEN YAPILANDIRMA ÖNERİSİ

BAYRAM KILINÇER
ANKARA  - Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması için hükümete öneri getireceklerini belirterek, "Durgunluk içerisinde bulunan piyasalarda bir ferahlama yaşanacak, bunun için hükümete çeşitli önerileri sunacağız" dedi.
Piyasalarda zaman zaman yaşanan durgunluğu gidermek için kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması gerektiğini belirten Palandöken, "Kullanılan kredi kartlarında önemli bir sıkışıklık meydana geldi. Bu sebeple kredi kartlarını yeniden yapılandırmak şart. Çünkü vatandaşların kredi kartlarında yapacak harcamalar için limiti yok. İnsanlar artık 3-4 kartla geleceğini borçlandırdılar. Piyasada tröstler olmadığını için insanlar hiçbir şekilde harcama yapamaz hale geldi" dedi.
TESK, olarak kredi kartı kara listesinin yeniden düzenlenmesi, af imkanının sağlanması, borçların uzun vadelere yayılması, temerrüt faizlerinin bir kısmının bankalar tarafından silinmesi gibi hükümete önerilerde bulunacaklarını kaydeden Palandöken, en önemlisi vatandaşın önünü görebilmesi için böyle bir düzenleme şart olduğunu ve bankaların ise bunun bir kısmını üstlenmesi çok faydalı olacağını vurguladı.
Vergi konseyinde hala tartışılmakta olan, "Küçük esnafın vergi muafiyeti" düzenlemesini de yorumlayan Palandöken, "Vergi Konseyi'nde bunun için bir çalışma var. Nüfusu iki binin altında olan beldelerde bulunan esnaflar için bir vergi indirimi üzerinde duruluyor. Buradaki belli kriterlerdeki esnaflara yıllık 50 YTL karşılığı vergi muafiyeti belgesi verilecek. Böylece vergi muafiyeti sağlanacak. Ancak şu an itibariyle böyle bir uygulama yok. Biz de gerçek olursa sevineceğiz. Bu arada 2 yıldır ilgili
bakanlıklar esnaf ve sanatkarın rahatlaması için Vergi Konseyi'nde çalışmalarını sürdürmektedirler. Katma Değer Vergileriyle ilgili ise Acil Eylem Planı'nda bir çalışma var" dedi.
Yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi vatandaşların alım gücü ve esnafların durumunu değerlendiren Palandöken, "Geçmiş yıllarda bayramlık alışveriş merkezleri Samanpazarı ve Ulus civarıydı. Daha sonra Kızılay ve Tunalı Hilmi bölgeleri oldu. Şimdi ise alışveriş merkezlerine kaydı. Şu anda vatandaşların alım gücü sıkıntısı var. Kredi kartlarına mahkum olmuş durumdalar. Finans sektörü de işlemez hale geldi. Şu an alışveriş merkezlerindeki dükkanlar bile iş yapamaz hale geldi. Tezgahtarlar vakit geçiremez hale
geldi. Kredi kartları da kullanıldığı için limitlerde kalmadı. Biz esnaf eskiden vatandaşların bankasıydık. İstediklerini alırlar daha sonra öderlerdi. Vatandaş ayağını yorganına göre uzatırdı. Herkes bütçesine göre giysi almaya çalışırdı. Şimdi ise büyük alışveriş merkezleri, bayram alışverişi yapılan kentlerin eski cazibe mekanlarını yok etti" dedi.

İLGİLİ HABERLER