Dünya
  • 31.10.2016 13:43

The Times: Putin Halep'e saldıracak

İngiliz gazetesi The Times bugün manşetinde 'Putin Halep'e dev bir saldırı hazırlığında' haberine yer verdi. Haberde Putin'in ABD'deki seçim öncesi ortamdan kaynaklanan yönetim boşluğundan yararlanmak istendiği belirtildi.

Bugün "Putin, Halep'e dev bir saldırı hazırlığında" manşeti ile çıkan The Times gazetesi, bu haberde, saldırı hazırlığı iddiasına ile ilişkin de ayrıntılı bilgilere yer verdi. BBC Türkçe'nin aktardığı savunma editörü Deborah Haynes imzalı haberde, Moskova'nın, Amerikan seçimleri öncesi oluşan yönetim boşluğundan yararlanmak ve Suriye'deki pozisyonunu güçlendirmek için muhaliflerin kontrolünde olan doğu Halep'e "geniş ölçekli bir saldırı gerçekleştirme" hazırlığında olduğu öne sürüldü.

The Times: Putin Halepe saldırıya hazırlanıyor

Haynes'in "batılı istihbarat birimlerine" dayandırdığı habere göre, Rusya'nın tek uçakgemisi, saldırı için Doğu Akdeniz'deki pozisyonuna doğru hareket etti.Moskova'nın Doğu Akdeniz'e gönderdiği filoda bir nükleer füze gemisi ve iki denizaltısavar gemi bulunuyor. Uçak gemisi SU-33 ise helikopterler ve bombardıman uçaklarını taşıyor.

The Tİmes'ın Pazar sayısında da üç Rus denizaltısının Akdeniz'deki Rus donanmasına katıldığı yer almıştı. Geçen hafta İngiliz donanması gemilerin Akdeniz'e geçerken tespit etti. Gazetenin kaynaklarına göre denizaltılar Suriye'deki hedefleri vurmak için füzeler 'Kalibr' ile donatılmış durumda.

İLGİLİ HABERLER