Ekonomi
  • 30.6.2010 16:05

THY, KÜTAHYA-ESKİŞEHİR ARASINDA ÜCRETSİZ TAŞIYACAK

KÜTAHYA - Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, makamındaki törende yaptığı konuşmada, belediyenin sosyal sorumluluk projesi kapsamında THY yolcularının hem Kütahya'dan Eskişehir'e hem de Eskişehir'den Kütahya'ya araçla ücretsiz taşınmasını kararlaştırdıklarını bildirdi.
THY ile varılan mutabakatla bölge insanının hava yolu taşımacılığını kullanması bakımından önemli bir adım attıklarını ifade eden İça, şöyle konuştu:
''Kütahya ile Afyonkarahisar arasında Zafer Havalimanı yapılmasıyla ilgili devletimizin aldığı bir karar var. Bunun ihalesi 28 Temmuzda yapılacak. İhale sonrasında ise yaklaşık 2 yıllık süreçte havalimanının açılacağını umuyoruz. Ancak süreç ve hayat devam ediyor. Bir yandan da THY'nin hizmetinden yararlanmak istiyoruz. Kütahyalıların yurt içi ve yurt dışı bağlantılarında Eskişehir'deki havaalanıyla bağlantısını kuracak böylesine önemli bir sosyal sorumluluk projesinde aracı şoförüyle beraber biz temin edeceğiz. THY'nin hazırladığı tarifeye göre yolcular Kütahya'dan alınıp Eskişehir'de uçağa yetiştirilecek. Orada uçaktan inen yolcuları da Kütahya'ya getireceğiz.''
Konuşmaların ardından Mustafa İça ve Nafiye Pelin Irmaklar tarafından protokol imzalandı.

-HAFTANIN 5 GÜNÜ KARŞILIKLI MİNİBÜS SEFERİ YAPILACAK-

THY tarafından hazırlanan tarifeye göre, pazartesi ve çarşamba günleri saat 06.30'da Kütahya'dan kalkacak minibüs 07.30'da havaalanında olacak. Uçak saat 08.15'te kalkacak ve araç buraya başka uçakla gelen yolcuları 08.00'de alıp 09.00'da Kütahya'ya gelecek.
Salı, cuma ve pazar günleri ise saat 20.00'de hareket edecek minibüs 21.00'de Eskişehir'e ulaşacak, uçak buradan 21.40'ta yola çıkacak. Eskişehir'den 21.30'da başlayacak minibüs seferi Kütahya'da 22.30'da son bulacak.
Uygulama kapsamında Eskişehir'den kalkacak tüm uçaklar İstanbul Atatürk Havalimanına ulaşacak. İsteyen yolcular buradan aktarma yaparak yurt içi ve yurt dışı uçuş noktalarına gidebilecek.
Kütahya'dan ilk minibüs seferi, 2 Temmuz Cuma günü saat 20.00'de başlayacak.

İLGİLİ HABERLER