Gündem
  • 28.8.2009 09:14

TOPBAŞ 3. KÖPRÜ İÇİN İMALI KONUŞTU

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı'na 3. köprünün Bakanlığın, Hükümet'in ulusal boyutta düşündüğü bir geçiş köprüsü olduğunu belirterek, ''Bununla ilgili çalışmalar halen sürüyor. Geçmişte de bu güzergahın net olmadığını söyledim. Güzergah değişir, farklı hale gelir. 5 yer daha önce tespit edilmişti. Bunun değerlendirmeleri yapılır'' dedi.

Topbaş, İstanbul Boğazı'ndan Haliç'e su aktaracak tünel inşaatına TBM makinesi indirilmesi nedeniyle düzenlenen törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bugün bazı gazetelerde, Karadeniz sahil yolunu Trakya'ya geçirmek amacıyla 3. köprünün güzergahın Garipçe (Rumeli Feneri) ile Poyrazköy (Anadolu Feneri) arasında olacağı yönünde haberlerin yer aldığının hatırlatılması üzerine Topbaş, bu konunun tartışıldığını ve daha da tartışılacağını söyledi.

Topbaş, şöyle devam etti:

''Bu iş, Bakanlığın ve Hükümet'in ulusal boyutta düşündüğü bir geçiş köprüsü. Sayın Başbakanımızın buna hassasiyeti, doğru yerlerde, doğru şartlarda bunu gerçekleştirme ihtiyacını en rantabl şekilde düzenlemek. Bununla ilgili çalışmalar halen sürüyor. Geçmişte de bunun net olmadığını söyledim. Güzergah değişir, farklı hale gelir. 5 yer daha önce tespit edilmişti. Bunun değerlendirmeleri yapılır. Arzu ettiğimiz şu; Gerçekten doğru ve katılımcı, doğruları bulma noktasında destek verici ifadeler kullanılması lazım. Bazı hocalarımızın 3. köprüyle, ulaşımla ilgili ifadeleri var. Bu hocalarımız geçmişte Sayın Başbakanımızın belediye başkanlığı sırasında İstanbul'un ulaşım master planlarını yaptılar. O planlar birkaç yıl sonra çöktü. Öngörüleri tutmadı. O zaman ulaşım adına ortaya attıkları ve işin başında olarak yürüttükleri ulaşım master planları çöken bilim adamlarının bugün söylediklerine nasıl itibar edeceğiz, onu düşünmek lazım, ama yine de bize doğruyu gösterecek her türlü yapıcı tenkitlere her zaman açığız.''

-''KEMERBURGAZ'DA YIKILAN OKUL''-

Bir gazetecinin, İstanbul Boğazı'ndan Haliç'e su aktaracak tünel inşaatının yanından geçen dere kenarında bir üniversite hastanesinin de aralarında bulunduğu bazı binalar olduğunu hatırlatarak, proje kapsamında bunların kaldırılıp kaldırılmayacağını sorması üzerine Topbaş, şehirlerde bu tür hataların hep görüldüğünü, bunların plansızlığın getirdiği sıkıntılar olduğunu söyledi.

Kağıthane'de Cendere Vadisi'nde önemli bir dönüşüm projeleri olduğunu, ancak bunu buradaki insanları mağdur etme, tedirgin etme anlamında söylemediğini ifade eden Topbaş, bu projenin bu bölgede yaşayan insanları da mutlu edecek şekilde uygulanacağını kaydetti.

Topbaş, dereden etkilenenlerin, derenin hemen yanında evi olanların yine kendi bölgesinde başka yere transfer edilebileceğini, bununla ilgili çalışmaları Kağıthane Belediyesi ile yaptıklarını söyledi.

İşlerini yaparken kimseye bireysel tavırları olamayacağını, herkese eşit mesafedeki yöneticilerin doğru yapılanlara destek vermek, yanlış yapılanlara müdahale etmek zorunda olduğunu dile getiren Topbaş, şunları kaydetti:

''(Bugüne kadar yüzlerce, binlerce yapılar var, niye müdahale edilmiyor) denmesini doğru bulmuyorum. Eğer bir gerekçe varsa, o gerekçe hukukiyse, o gerekçeler müdahaleyi zorunlu kılıyorsa, bunu yapmak zorundasınız. Bunlardan biri de birkaç gündür gündemde olan ve yıkımı yapılan Kemerburgaz'daki okul. Arazinin sahibi olan ilçe belediyesi. Eyüp Belediyesi'nin kendisine ait araziyle ilgili talebi üzerine yargı tahliye kararı vermiş. Kaldı ki okulların açılışıyla yeni bir okula geçiyorlar. O okulun fonksiyonlanması, okul olabilmesi için Eyüp Belediyesi bize bu talebi aktardı. Göktürk'te daha önce yapılmış olan bir alışveriş merkezinin okula dönüştürülmesi talebi... Biz de 'imar yönünden bir sakıncası yoksa mümkündür' dedik ve bu desteği de verdik. Eğer kişisel tavırlar olsa farklı davranırsınız.''

Topbaş, dere kenarında inşa edilen üniversitenin yürütülen projeye engel olmadığını ve bir problem oluşturmayacağını söyledi.

-ADALAR'A AKARYAKIT YARDIMI-

Bir gazetecinin, Adalar Belediye Başkanı'nın, ambulansların akaryakıt giderlerinin üçte ikisini karşılayan Büyükşehir Belediyesi'nin bu desteği kestiğine ilişkin açıklamaları olduğunu belirtmesi üzerine de Topbaş, Büyükşehir Belediyesi olarak ''başka siyasi partilerde bulunan belediyelerle ilgili yatırımları kısıtladıkları, cezalandırdıkları'' gibi birtakım beyanatlar duyduğu için üzüldüğünü, kentte AK Partili olmadığı halde birçok belediyeye çok ciddi yatırımlar yaptıklarını söyledi.

Adalar'a da geçmişte akaryakıt desteğinin yanı sıra başka destekler de verdiklerini, ama sözleşmesinin bitmek üzere olduğunu belirten Topbaş, ''Ekonomik sıkıntı ve daralma nedeniyle verdiğimiz desteği başka belediyelere de veremiyoruz. Çünkü artık her birinin kendi kaynaklarıyla yürüyebilmesi lazım. Bizim de kendimize göre değerlendirme yapmamız lazım'' diye konuştu.

Topbaş, Adalar'a verdikleri çıkarma gemisinin ilçeye lojistik destek sağlayan birtakım araçların geliş-gidişi sırasında bedeli karşılığında hizmet sunduğunu ve ayda 100 bin TL gelir sağladığını hatırlatarak, ''Bu geliri sağlıyorsa, giderini de buradan sağlayabilir'' dedi.

İLGİLİ HABERLER