Dünya
  • 11.11.2016 00:00

Trump, Beyaz Saray'a çıktı

ABD Başkanı Barack Obama ile başkanlığa seçilen Donald Trump, yönetimin devir sürecini görüşmek üzere Beyaz Saray’da ilk kez bir araya geldi.

Seçim gecesinden beri New York'ta bulunan Trump, bugün özel uçağıyla başkent Washington'a geldi. Trump, Beyaz Saray'a Gizli Servis güvenlik görevlileri eşliğinde girdi.

Amerikan medyası, Trump'ın Obama ile görüşmesine büyük ilgi gösteriyor. Amerikan televizyon kanalları, Trump'ın uçağının Ronald Reagan havalimanına inişini canlı olarak verdi.

Seçimin ardından ilk kez bir araya gelen Obama ile Trump, başkanlık görevini devretme sürecini ele alıyor. Oval Ofis'teki görüşme basına kapalı yapılıyor. Obama ve Trump'ın görüşmelerinin ardından basına kısa birer açıklama yapması bekleniyor. Obama ile Trump'ın görüşmesi devam ederken, First Lady Michelle Obama da Trump'ın eşi Melania Trump ile görüşüyor. Öte yandan beyaz saray önünde de çok sayıd abasın mensubu Obama ve Trump'ın görüşmesinin bitmesini ve açıklama yapmalarını bekliyor.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da bugün ilerleyen saatlerde kendisinin yerine seçilen Mike Pence ile bir araya gelecek.

ABD'nin 45'inci başkanı seçilen Donald Trump, 20 Ocak 2017'de ABD Kongresi bahçesinde düzenlenecek yemin töreninin ardından görevine başlayacak.

TRUMP OBAMA

Obama: Trump ile mükemmel bir görüşme yaptık

ABD Başkanı Barack Obama, sürpriz bir şekilde halefi seçilen Cumhuriyetçi Donald Trump ile Beyaz Saray'da bir araya gelerek, geçiş sürecini görüştü.

Trump'ın Beyaz Saray'a gelişinden ve karşılamadan basına herhangi bir görüntü verilmedi. Ancak, Obama ve Trump görüşmenin ardından Oval Ofisi'nde kameraların karşısına geçerek, soruları yanıtladı.

Obama, Trump ile iç ve dış politika bağlantılı birçok konuyu ele aldıklarını ifade ederek, görüşmenin mükemmel geçtiğini açıkladı.

Obama Trump'a hitaben, "Artık, başarılı olman için elimizden geleni yapacağız. Çünkü sen başarılı olursan, ülke de başarılı olur" dedi.

`We now are going to want to do everything we can to help you succeed because if you succeed the country succeeds.''

Obama, halefine ayrıca başarılı olması için elinden geleni yapacağı sözünü de verdi.

Trump da başkan ile bir araya gelmekten büyük onur duyduğunu ve bundan sonra yapacakları diğer görüşmeleri sabırsızlıkla beklediğini belirtti.

Görüşme öncesi Trump kendi ekibiyle toplandı

Trump'ın bu görüşme öncesi, Beyaz Saray'da birlikte çalışacağı ekibi belirlemek amacıyla üst düzey danışmanlarıyla toplandığı bildirildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest de görüşme öncesi yaptığı açıklamada, Obama'nın toplantıda geçiş döneminin sorunsuz yaşanması için samimi davranacağını söyledi. Earnest, "Kolay bir toplantı olacak demiyorum" dedi.

Obama ile Trump'ın toplantısı sırasında First Lady Michelle Obama da Melania Trump ile görüştü.

Trump, seçim kampanyası sırasında Obama'nın ABD vatandaşlığıyla ilgili soru işaretlerini yeniden gündeme getirmiş ve bazı önemli reformlarını geri alma vaadinde bulunmuştu.

Kongre'de çoğunluk Cumhuriyetçilerin elinde

Temsilciler Meclisi ve Senato'da Cumhuriyetçilerin çoğunluğunu koruması, Trump'ın bu vaatlerini Obama'ya kıyasla daha rahat bir şekilde hayata geçirebileceği belirtiliyor.

Obama, seçimlerden önce Trump'ın başkanlık için "uygun olmadığını" söylemiş ve Demokrat aday Hillary Clinton'a destek toplamak için kampanya yapmıştı.

Ancak seçimlerinden ardından Obama, ABD halkına sonuçlara saygı gösterme çağrısı yapmıştı.

Obama dünkü açıklamasında, "Bu ülkeyi birleştirmesi ve liderlik etmesi için artık hepimiz (Trump'ı) destekliyoruz" dedi.

İLGİLİ HABERLER