Dünya
  • 1.3.2020 14:42

Trump’ın dedesi ölümcül salgının kurbanı

Dünyada 50 milyona yakın kişinin ölmesine neden olan İspanyol gribi salgınından ABD’de başkan Donald Trump’ın dedesi de dahil 675 bin kişinin öldüğü öğrenildi.

1918 ve 1920 yılları arasında da yaşanan İspanyol gribi salgınından, dünyada 50 milyona yakın kişinin öldüğü açıklandı. İspanyol gribinden Donald Trump’ın dedesi de dahil olmak üzere ABD'de 675 bin kişinin öldüğü öğrenildi.

Ayrıntılar ortaya çıktı! Ölümcül salgının kurbanı Trump’ın dedesi

Çin'den bütün dünyaya yayılan ölümcül koronavirüs salgını etkisini sürdürürken; 1918 ve 1920 yılları arasında da yaşanan İspanyol gribi salgınından dünyada 50 milyona yakın kişinin öldüğü açıklandı.

ABD'yi de etkisi altına alan İspanyol gribinden ABD Devlet Başkanı Donald Trump'ın dedesi de dahil olmak üzere yüz binlerce kişinin öldüğü öğrenildi.

İspanyol gribi Mart 1918 yılından itibaren Amerika Birleşik Devletlerinde hızla yayılmaya başladı ve sonraki aylarda ölüm oranının rekor seviyelere ulaşmasına neden oldu.

Fderıck Trump salgın kurbanı

İspanyol gribi, Ekim 1918 yılında sadece yaklaşık 200.000 Amerikalıyı öldürdü. Bu salgının kurbanları arasında şu anda ABD Başkanı Donald Trump'ın dedesi olan Amerikan doğumlu işadamı Frederick Trump da vardı.

29 Mayıs'ta Donald Trump'ın dedesi Frederick Trump, seyahat ederken salgın bir hastalığa yakalandı.

Ertesi gün Federick Trump, İspanyol gribinden 49 yaşında öldü ve onu bu küresel salgından ölen ilk Amerikalılardan biri yaptı.

Amerikan seferberliği

Amerika Birleşik Devletlerinde hızla yayılan İspanyol gribinden 1918 ile 1920 yılları arasında ise toplam 675.000 kişi hayatını kaybetti.

Fırınların kullanılmadığı bir dönemde Amerikalılar kurbanlarını gömmede büyük zorluklar yaşadılar.

Mezar kazıcıları ve tabut üreticileri, müşterilerine yeterli hizmet sağlamak için gece gündüz çalışmak zorunda kaldılar.

Baltimore'de hastalar bazen kalacak yer olmadığından, İspanyol gribine yakalananlarla aynı yataklarda yatmak zorunda kaldılar.

Çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesi yüzünden, birçok Amerikan şehrinde ciddi mezar kazıcı sıkıntısı çekildi.

Mezar kazıcıların hasta olmaktan ya da enfeksiyon kapmaktan korktukları için mezar kazma işlemi yapmadıkları gözlendi.

Sıkı önleyici tedbirler

Bazıları eski tabutları yeraltından çıkarmaya ve tekrar kullanmak için içerlerini boşaltmaya başladı.

Ve Philadelphia'da durum Orta Çağ'ın Kara Veba dönemine benziyordu.

Salgın zirveye ulaştığında her gün ölen insan saysı bin kişiye ulaştı ve kentin morgunda yer kalmadı.

At arabası, evlerden ceset toplamak için şehrin mahallelerinde dolaştı. Din adamları, gömme ve cesetlerin taşınması görevlerinde güvenlik personeline ve yetkililere yardım etmeye gitti.

Kurbanların sayısı arttıkça Philadelphia sakinleri ölülerini toplu mezarlara gömmekte tereddüt etmediler.

Enfeksiyonun bulaşmasını önlemek için, bazı Amerikan şehirleri cenaze törenlerini engelleyen katı yasalar koydu.

İLGİLİ HABERLER