Dünya
  • 11.12.2019 09:18

Trump Putin'i uyardı!

Beyaz Saray'dan çarpıcı açıklama: Trump, Rusya'yı seçimlere müdahale girişimi konusunda uyardı

Beyaz Saray, ABD Başkanı Trump ile Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov görüşmesine ilişkin yaptığı açıklamada "Trump, Rusya'nın ABD'deki 2020 seçimlere herhangi bir müdahale girişimi konusunda uyarıda bulundu" ifadeleri kullanıldı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Washington'daki görüşmesinde, Rusya'yı ABD'de 2020'de yapılacak başkanlık seçimlerine herhangi bir müdahale girişimine karşın uyardığı bildirildi.

Beyaz Saray Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Trump ve Lavrov'un bugün Beyaz Saray'da bir araya geldiği anımsatıldı.

SEÇİMLERE MÜDAHALE GİRİŞİMİNDE BULUNMA!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Lavrov'un Trump'ı ABD-Rusya ilişkilerinin son durumu hakkında bilgilendirdiğinin vurgulandığı açıklamada, "Trump, Rusya'nın ABD'deki seçimlere herhangi bir müdahale girişimi konusunda uyarıda bulundu ve Rusya'yı Ukrayna ile çatışmayı çözmeye davet etti." ifadelerine yer verildi.

Trump'ın Rusya ve Çin'i de kapsayan küresel silah kontrolüne desteğini vurguladığının aktarıldığı açıklamada, Trump'ın Rusya ile tutuklu vatandaşlara ilişkin karşılıklı adım atılması konusunun da ele alındığı belirtildi.

DESTEK ÇAĞRISI

Açıklamada, "Trump, İran'ın nükleer silah geliştirmesini engelleme ve Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılmasını sağlama konusunda Rusya'yı ABD'ye destek vermeye çağırdı." ifadeleri kullanıldı.

Görüşmede ayrıca Çin ile ilişkilerin ve bu ülkeyle yapılacak ticaret anlaşmasının önemine işaret edildiği aktarıldı.

KAYNAK : YENİ AKİT

İLGİLİ HABERLER