Dünya
  • 23.3.2019 09:05

Trump'tan tartışma çıkaran Kuzey Kore paylaşımı

ABD Başkanı Donald Trump'ın 'Bugün açıklanan Kuzey Kore yaptırımlarını geri alıyorum' şeklindeki tweet'i, soru işaretlerine neden oldu.

ABD Başkanı Trump'ın, Twitter'dan yaptığı Kuzey Kore paylaşımı, Amerikan kamuoyunda yeni bir tartışma çıkardı.

"KUZEY KORE'YE EK YAPTIRIMLAR GERİ ÇEKİLECEK"

Trump, paylaşımında, "Kuzey Kore üzerinden mevcut yaptırımlara büyük miktarda ilave yaptırımların getirileceği, ABD Hazine Bakanlığı tarafından bugün açıklandı. Bu ilave yaptırımların geri çekilmesi talimatını verdim." ifadelerini kullandı.

"AÇIKLANMAYAN YAPTIRIM" ALAY KONUSU OLDU

Kısa sürede kamuoyunda tartışmalara neden olan açıklama, bugün ABD yönetiminin Kuzey Kore'ye ilişkin herhangi bir yaptırım kararı almamış olması dolayısıyla ilgi çekti. Amerikan medyası açıklamayı, "Trump, açıklanmayan yaptırımları geri çekti." şeklinde yorumlanırken, kısa süre sonra Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders'tan da bir değerlendirme geldi.

"BAŞKAN TRUMP, KİM'İ SEVİYOR"

ABD Başkanı Trump ile Florida'da bulunan Sözcü Sanders, basın mensuplarına, "Başkan Trump, Kuzey Kore lideri Kim'i seviyor ve bu yaptırımların gerekli olduğunu düşünmüyor." açıklamasını yaptı.

Ancak Beyaz Saray, açıklandığı söylenen Kuzey Kore yaptırımlarının ne olduğunu belirtmedi.

SON BULUŞMADA ANLAŞAMADILAR

Trump ile Kuzey Kore lideri Kim, 12 Haziran 2018'de Singapur'da yapılan tarihi zirvede ilk kez bir araya gelmiş ve kapsamlı bir anlaşmaya imza atmıştı. Daha sonra iki lider, 26-27 Şubat tarihlerinde Vietnam'ın başkenti Hanoi'de bir araya gelmiş, ancak zirve beklenenden hızlı şekilde ve anlaşmasız olarak sona ermişti.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER