Gündem
  • 6.8.2020 10:22

TSK'nın yeni komuta kademesinde FETÖ mağduru kahramanlar var

Yüksek Askeri Şûra’da (YAŞ) kararlaştırılan general ve amiral atamaları Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Kardak’tan Yunan bayrağını indiren SAT timinden, Balyoz kumpası mağduru Tuğamiral Ercan Kireçtepe SAT Komutanı oldu. Kumpasın bir başka mağduru Tuğamiral Hasan Özyurt ise Deniz Kuvvetleri Harekât Başkanı olarak atandı.

Kumpas mağduru SAT Komutanlığı’na atandı

24 yıl önce Kardak Adası’na Türk bayrağını diken Tuğamiral Ercan Kireçtepe, SAT Komando Komutanlığı’na atandı. Kireçtepe, 2003’deki Poyrazköy kumpas davasından tutuklanıp, 4.5 yıl Hasdal Cezaevi’nde kalmış ve beraat etmişti.

1996 yılında Türkiye ile Yunanistan'ı savaşın eşiğine getiren kriz sırasında Kardak adasına gittiği Zodiac botun deposunu, cebinden ödediği para ile dolduran ve adaya Türk bayrağı diken SAT komandosu Ercan Kireçtepe, 24 yıl sonra Tuğamiral rütbesi ile Beykoz Anadolu Kavağındaki SAT Komando Komutanlığına atandı.

Kardak operasyonu sonrası kahraman olarak karşılanan Kireçtepe, 2003'deki Poyrazköy kumpas davasından tutuklanıp, 4,5 yıl Hasdal Cezaevinde kalmış ve beraat etmişti. Kireçtepe ile birlikte Kardak'a çıkan Albay Ali Türkşen, Poyrazköy davasında, adaya gidecekleri botun benzini olmadığını açıklamış ‘'Bize Kardak'daki Yunan bayrağını indirme görevi verildi.

Komutanlarımıza ‘Botta benzin yok gidemiyoruz' diyemezdik. Benzini Kireçtepe'nin kredi kartı ile aldık, ekmek arası peynir de yaptırdık. Kardak'a gidip bayrağı indirdik, Türk bayrağını diktik'' demiş, o günün parası ile 16 milyon 730 bin liralık faturayı paylaşmıştı.

GÜRAK 2. ORDU KOMUTANI

YAŞ’ta orgenerallik rütbesine terfi eden Genelkurmay İkinci Başkanı Metin Gürak, yurtiçindeki terörle mücadele operasyonlarının yanı sıra, Suriye ve Kuzey Irak’taki harekâtların sevk ve idare edildiği 2. Ordu’nun başına getirildi. Gürak, Libya ile Türkiye arasında imzalanan askeri eğitim ve danışmanlık işbirliği mutabakatı çerçevesinde bir süredir Libya’da görev yapıyordu. Gürak, Libya’dayken Genelkurmay İkinci Başkanlığı’na vekaleten getirilen Korgeneral Selçuk Bayraktaroğlu’nun bu görevine devam edeceği öğrenildi.

Kardak kahramanı SAT komutanı oldu

YAŞ sonrası komutanların yeni görev yerleri de belli oldu. Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Metin Gürak 2. Ordu Komutanlığı'na atandı. Kumpas davalarından yargılanan Tuğamiral Turhan Ecevit Boğazlar Komutanı, Tümgeneral İdris Acartürk Şırnak Piyade Tümen, Tümgeneral, Levent Ergün de Adana Tümen Komutanı oldu.

Gürak 2. Ordu Komutanlığı görevini Korgeneral Sinan Yayla’dan devralacak. Sinan Yayla ise Kara Kuvvetleri Eğitim Doktrin Komutanlığı (EDOK) görevine atandı. EDOK Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci ise Genelkurmay Plan Prensip Daire Başkanlığı’na getirildi. 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Veli Tarakçı Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı, Milli Savunma Bakanlığı Basın Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğgeneral Mehmet Özeren de Denizli’deki 11. Komando Tugay Komutanı oldu.

TERÖRLE MÜCADELE KOMUTANLARI

Kara Kuvvetleri’nde özellikle terörle mücadelede görev yapan isimlerin bir bölümü görevlerine yeni rütbeleriyle devam ederken, bir kısmı da terörle mücadelede ön saflarda yer alan komutanlıklarda görevlendirildi. Tümgeneralliğe terfi eden Muammer Alper, Yüksekova’da konuşlu 3. Piyade Tümen Komutanlığı görevine devam etti. Tümgeneral İdris Acartürk, Şırnak’ta konuşlu 23. Piyade Tümen Komutanı oldu. 41. Komando Tugay Komutanı Emre Tayanç, Tümgeneral rütbesiyle Dağ Komando Okul Komutanlığı görevine getirildi.

Albaylıktan tuğgeneralliğe terfi eden, Dağ Komando, 8’inci, 10’uncu ve 51’inci Komando Tugay Komutanları yeni rütbeleriyle görevlerine devam etti.

Tuğgeneraller Mehmet Doğan ve Osman Ziya Elgün de 2’nci ve 3’üncü Özel Kuvvetler Tugay Komutanları olarak atandı.

DONANMA KOMUTANI DEĞİŞMEDİ

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda oramiraliğe yükseltilen Donanma Komutanı Ercüment Tatlıoğlu bu görevine devam etti. Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Aydın Şirin ise Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı oldu. 1996 yılındaki Kardak çıkarmasında Yunan bayrağını kayalıklardan indiren SAT tim üyelerinden, kumpas davası mağduru Tuğamiral Ercan Kireçtepe Sualtı Taarruz (SAT) Komutanlığı’na atandı. Balyoz davası mağdurlarından Tuğamiral Hasan Özyurt ise Deniz Kuvvetleri Harekât Başkanı oldu.,

BABASI DA AYNI GÖREVİ YAPMIŞTI

Kardak kahramanı SAT komutanı oldu
 


Bu yıl generalliğe yükseltilen Nurettin Hakan Büyükçulha, Ankara Merkez Komutanlığı’na getirildi. Yurtdışında özel birliklere verilen kursları başarıyla tamamlayan isimlerden biri olan “bordo bereli” Büyükçulha, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Genelkurmay Karargâhı’nda görevlendirilmiş, zorlu dönemde Hulusi Akar’ın en güvendiği isimlerin arasında yer almıştı. Büyükçulha’nın 15 Ocak 2020’de vefat eden babası emekli Tuğgeneral Uğur Şevket Büyükçulha da bir dönem Ankara Merkez Komutanlığı yapmıştı.

İLGİLİ HABERLER