Yaşam
  • 19.1.2007 10:04

TÜRK İCADI YUMURTA KIRMA MAKİNESİ...

Türk mucitlerin icat ettiği "Yumurta Kırma Makinesi", incelediği yumurtanın verilerini bilgisayara aktararak, tavuğun daha kaliteli yumurta üretmesi için beslenme seçenekleri sunuyor.
Özelleştirme Sosyal Destek Projesi (ÖSDP) kapsamında Adana Sanayici ve İşadamları Derneği'nce (ADSİAD) hazırlanan ve Dünya Bankası tarafından desteklenen Adana İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) bünyesindeki Ment-Isoft firması çalışanları tarafından icat edilen makine, kaliteli yumurta için standart oluşturuyor. Cihaza konulan yumurtaya basınç uygulan cihaz, yumurtanın kırıldığı noktadaki verileri bilgisayara aktararak, yumurtanın dayanıklılığı ve kabuk kalınlığını bildiriyor. Bilgisayardaki veriler kaliteli bir yumurtanın olması gereken verileriyle bir program sayesinde karşılaştırılıyor. Ortaya çıkan verilere göre üreticiler, yumurta üretiminde tavuklara hangi tip yemlerin verilmesi, sıcaklık seviyesinin nasıl olması gerektiği gibi konularda yönlendiriliyor.
Cihazın mucitlerinden Adnan Işık, daha çok ziraat fakültesi bölümü bulunan üniversiteler tarafından tercih edilen makinenin, sağladığı imkanlarla kaliteli ve verim kaybı az olan yumurta üretimi yapmaya olanak sağladığını söyledi.
Yumurta Kırma Makinesi'nin Avrupa ülkelerinde benzerlerinin bulunduğunu belirten Işık, "Bu cihazlar yurt dışında 15 bin dolar gibi yüksek fiyatlardan satılıyor. Türkiye'de ziraat fakültesi bölümü bulunan üniversiteler cihaza yoğun ilgi gösterseler de, yüksek fiyatlar nedeniyle çoğu bu cihazı alamıyor. Ancak biz bu cihazı bin 500 dolar gibi düşük bir fiyattan piyasaya sürmeye karar verdik. Şu anda cihazdan 3 adet ürettik. Bunlardan bir tanesini Çukurova Üniversitesi'ne verdik. Konya ve Ankara'daki üniversitelerden de bu konuda talep var. Seri üretime geçtikten sonra ilk etapta 50-60 adet üreteceğiz" dedi.
Ment-Isoft firmasının sahibi Alpay Bekret ise cihazın Türkiye'de ilk kez üretildiğine dikkat çekerek, yumurta sektöründe eşi bulunmayan bir cihaz olduğunu söyledi.

İLGİLİ HABERLER