Ekonomi
  • 31.10.2012 15:49

Türk malı uçak üretimine Brezilya'dan destek mesajı

İSTANBUL (AA) -      Yapılan açıklamaya göre, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Brezilya - Türkiye Ticaret Heyeti organizasyonu düzenledi. Brezilya Ticaret ve Yatırım Ajansı Apex Brasil Başkanı Mauricia Borges ve Brezilya Dış Ticaret Müsteşarı Tatiana Lacerda Prazeres'in öncülüğünde 17 Brezilyalı iş insanının katılımı ile gerçekleştirilen organizasyonda ikili iş görüşmeleri de yapıldı.
     Türkiye ile ticari ilişkileri değerlendiren Brezilya Dış Ticaret Müsteşarı Tatiana Lacerda Prazeres, ''İki ülke arasında sivil havacılık ve uçak ticareti konularında güzel ilişkiler yürütüyoruz. Türkiye bu anlamda söz sahibi bir ülke konumunda'' dedi.
     2011 yılında Brezilya ve Türk hükümetleri arasında uçak ticareti konusunda önemli anlaşmalar sağladıklarını belirten Prazeres, ''Anlaşma doğrultusunda 8 milyon dolar değerindeki ilk uçağımızı Türkiye'ye teslim ettik. Hedef bu sayının 40'a çıkarılması. Görüşmeler sürüyor. İki ülke arasındaki var olan potansiyeli yukarılara çıkarmamız lazım. Karşılıklı öğreneceğimiz çok şey var. İki ülke bu ilişkileri birleştirebilir. Türk şirketleri bizimle konsorsiyum oluşturabilir. Biz bunlara açığız'' ifadelerini kullandı.
     Prazeres, Brezilyalı Embraer şirketinin, Türk malı uçak için Türkiye'ye destek olmaya hazır olduğunu söyledi.
    
     -''Kentsel dönüşümde partner olabiliriz''-
    
     Brezilya Ticaret ve Yatırım Ajansı Apex Brasil Başkanı Mauricia Borges ise, ülkelerinde düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunları ve Dünya Kupası dolayısıyla kentsel dönüşüm projeleri başlattıklarını belirterek, Türk şirketlerin kendilerine partner olabileceklerini ifade etti. Borges, şunları kaydetti:
     ''İki ülke arasındaki ticaret, potansiyel olmasına rağmen, istediğimiz seviyede değil. Hedefimiz iki ülke arasındaki ticareti yüzde 15 seviyelerine taşımak. Şu an bu oran yüzde 1'ler seviyesinde. Uluslararası pazarlarda Brezilya ve Türk iş insanlarının çok güzel işlere imza atabilir. Ajans olarak bizim amacımız karşılıklı ticareti artırmak. Bunun için her iki ülke iş insanlarına büyük görevler düşüyor. Olimpiyatlar bir fırsat. Kentsel dönüşüm projelerimiz var. Türk iş adamları bize büyük katkı sağlayabilirler. Ayrıca bizde olan ürünleri Türk iş adamları, Türk iş adamlarında olan ürünleri de Brezilyalı iş adamları farklı pazarlara satabilirler.''
    
     Muhabir: Elif Ferhan Durmuş
     Yayıncı: Yılmaz Yıldız

 

İLGİLİ HABERLER