Gündem
  • 4.3.2020 00:07

Türk ordusu Suriye jetini vurdu! Ruslar görüntüyü yayınladı

 İdlib'de rejime ait bir L-39 tipi savaş uçağı düşürüldü. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye jetinin Türk savaş uçakları tarafından hedef alındığını bildiriyor. Ruslar, uçağın vurulma görüntülerini yayınladı. Milli Savunma Bakanlığı, ayrıca son 24 saatte bir uçağın yanı sıra bir insansız hava aracı, altı tank, beş obus ve bazı hava savunma sistemlerinin imha edildiğini açıkladı. Etkisiz hale getirilen rejim askerinin sayısı ise 327.

Milli Savunma Bakanlığı, saat 12.25'te Twitter hesabından açıkladı: "Başarıyla devam eden Bahar Kalkanı Harekatı kapsamında Rejime ait bir L-39 tipi savaş uçağı düşürülmüştür."

 

 

Kısa süre önce ise, Reuters haber ajansı Şam'ın yaptığı 'Türk ordusu Suriye uçağını hedef aldı' açıklamasını 'son dakika' koduyla geçti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, rejime ait jetin Türk savaş uçakları tarafından vurulduğunu bildiriyor.

Muhaliflere yakın sosyal medya hesapları, düşen uçağın ilk fotoğrafını geçti.

Uçaktaki pilotlardan birinin öldüğü bildiriliyor. Pilotun cesedi dağlık bir alanda bulundu.

Pilotların paraşütle atladığı görüntüler de yine muhalif sosyal medya hesaplarından yayınlandı.

Kremlin: Türkiye, Rusya ve İran liderleri Suriye'yi görüşmek üzere bir araya gelebilir. Rusya, İdlib'de Türkiye doğrudan karşı karşıya gelme riskinin en aza inmesini umuyor.

Muhalifler, İdlib’in güneyindeki stratejik Cebel Zaviye bölgesini kontrol altına aldı. Suriye rejimi ise İdlib’e açılan kapı Serakib’i almak için saldırılarını yeniden yoğunlaştırdı.

Rejim kaynakları, Serakib şehir merkezinde kontrol sağladıklarını ileri sürerken, çatışmaların yoğun şekildiği sürdüğü belirtildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) İdlib ve Halep bölgesinde başlattığı Bahar Kalkanı Harekâtı genişleyerek sürüyor. TSK’nın rejim hedeflerine nokta operasyonlar yapması, muhaliflerin ilerleyişini hızlandırdı. İdlib’in güneyindeki Zaviya Dağı’nda 20 yerleşim birimi, muhaliflerin denetimine geçti.

SİHA’lar vuruyor

SİHA’lar vuruyor

Suriye Milli Ordusu (SMO) unsurları, İdlib’in güneyinde yer alan Hazarin, Kefermus ve Darul Kebire köylerini rejimden geri aldı. Cebel Zaviye bölgesi, rejim güçlerinden temizlenmiş oldu.

Böylece muhalifler, rejimi M4 otoyolundan uzaklaştırdı. İdlib’e hakim sıralı dağların bulunduğu Cebel Zaviye, Halep ve Lazkiye’yi bağlayan M4 karayoluna açılan kapı konumunda olmasıyla stratejik önem taşıyor. Muhalifler geçen hafta kaybettikleri Kafranbel kasabasını da kuşatmaya aldı.

Suriye İnsan Hakları Gözlem Evi, Cebel Zaviye ve Hamidi’ye bölgesinde Türk SİHA’larının gerçekleştirdiği hava saldırısında, 19 rejim askerinin öldürüldüğünü duyurdu. SOHR ayrıca, İdlib ve Halep kırsalındaki çatışmalarda 26 rejim askeri, 10 Lübnan Hizbullah milisi ve bir İran Devrim Muhafızları subayının öldüğünü açıkladı.

Serakib’e saldırıyorlar

Serakib’e saldırıyorlar

Rejim ise, İdlib’in kapısı olarak bilinen, M4 ile M5 otoyollarının kesiştiği Serakib’e saldırıyor. Rejim, 27 Şubat’ta kaybettiği Serakib’i almak için muhaliflere yönelik harekâta başladı.

Rus savaş uçaklarının saldırılar düzenlediği Serakib ilçe merkezinde çatışmalar gün boyu sürerken, TSK’nın, Serakib’deki rejim askerlerini SİHA atışlarıyla vurduğu bildirildi.

Bölgeye TSK takviye güç sevk etti. TSK’nın Serakib hattında çok sayıda noktaya mevzilenmesi nedeniyle güçlü bir savunma hattı oluşturulduğu ve rejim güçlerinin ilerlemede zorlandığı öğrenildi. Rejim kaynakları, Serakib şehir merkezinde kontrol sağladıklarını ileri sürdü, ancak muhalifler bu iddiayı yalanladı.

Serakib yakınındaki Sarmin beldesinde bulunan TSK birliklerine de rejim güçlerince saldırı yapıldığı ileri sürüldü. Türk İHA ve SİHA’larının İdlib bölgesinde etkili vuruşlar yapması üzerine rejim, hava sahasını uçuşa kapattığını duyurdu.

Öte yandan muhalifler, Arima beldesinde rejim ve YPG mevzilerini de obüs atışlarıyla vurdu. Rejim güçlerine yardım gönderilmesini engelleme amacı taşıyan saldırıda mevziler imha edildi.

Serakibe Rus askeri gönderildi iddiası

Serakib'e Rus askeri gönderildi iddiası

Muhaliflerle rejim arasındaki çatışmaların yaşandığı İdlib'in Serakip kentine Rus askeri polis birliklerinin sevk edildiği öne sürüldü.

Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi'nden yapılan açıklamada Rus askeri polis birliklerinin bölgedeki güvenliği sağlamak üzere Serakib'e gönderildiği kaydedildi.

Açıklamada, "M4-M5 otoyollarında araçların ve sivil halkın güvenliği ve engelsiz hareket edebilmelerini sağlamanın önemi göz önünde bulundurarak 2 Mart'ta saat 17.00 itibarıyla Rus askeri polis birlikleri Serakip kentine girdi" ifadelerine yer verildi.

 

 

İLGİLİ HABERLER