Gündem
  • 31.10.2012 17:13

Türk uçakları AB'den tam not aldı!..

TÜRK uçakları AB ülkeleri arasında yapılan uçuş emniyeti ve havacılık güvenliği konusunda yapılan ve  ‘SAFA’ adı verilen denetimlerde,  büyük başarı kazandı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada şöyle denildi:

“ Avrupa ülkelerinin yanı sıra Türkiye’nin de dâhil olduğu SAFA Programı çerçevesinde, Avrupa Sivil Havacılık Emniyeti Ajansı(EASA) verilerine göre; Türk Havayolu işletmelerine yurt dışında gerçekleştirilen denetimlerdeki bulgu ortalaması, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından konan maksimum yüzde 0,8 hedefinin de altına inerek yüzde 0,67 olarak gerçekleşti.

2010 yılında bulgu ortalaması 0,91 olan Türk operatörlerinin SAFA Bulgu ortalamasının 0,8’e düşürülmesi hedefi doğrultusunda, havayolu işletmeleri ve yer hizmetleri kuruluşları ile bir dizi çalışma yapılarak, bulgu ortalaması 2011 yılında 0.87’ye düşürülmüştü. Avrupa ülkelerinin bulgu ortalamalarının 0,75’ten 0,86’ya yükseldiği geçtiğimiz yıl Türkiye’nin kaydettiği bu önemli iyileşmenin ardından, SHGM ve sivil havacılık sektörümüz bu yıl çalışmalarına daha fazla ağırlık vererek Türk uçaklarına yurt dışında gerçekleştirilen bulgu ortalamalarının yüzde 0.67’ye kadar iyileşmesini sağlayarak çok önemli bir başarıya imza attı.

Uçağın fiziksel durumu, kokpit ve kabinde uyulması gereken gerekliliklerin kontrol edildiği denetimlerde, uçakla seyahat esnasında yolcuların uçuş güvenliğini sağlayacak kuralların en üst düzeyde uygulanması amaçlanmaktadır.”

SAFA Programına 2006 yılından itibaren dâhil olan Türkiye’nin, geçtiğimiz yıllarda ECAC ülkeleri içinde denetimlerini en çok arttıran ülke olduğu belirtildi.

 

DHA
 

İLGİLİ HABERLER