Gündem
  • 17.11.2016 00:08

Türkiye AB teröristi Kati Piri'yi veto etti, ortalık karıştı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın AP Dış İlişkiler Komisyonu'nun ziyaretinde raportör Kati Piri'yi heyette istemediği ortaya çıktı. Avrupa Paryamentosu'ndan açıklama geldi..

Sabah gazetesinden Ersan Atar'ın haberine göre, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri'nin, AP heyeti ile görüşme sırasında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın ambargosuyla karşılaştığı ortaya çıktı. Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu da Elmar Brok başkanlığında bu kapsamda Ankara'da bir dizi ziyaretlerde bulundu.

AP heyeti bu çerçevede Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan da randevu istedi. Bakanlığa, heyette yer alacak olanların listesi verildi. Piri ile görüşmeyeceğini belirten Bozdağ'ın "Kendisi Türkiye'ye gelerek görüşmeler yapıyor ancak, raporlarını terör örgütlerinin görüş ve önerileri doğrultusunda hazırlıyor" dediği öğrenildi. Bozdağ'ın bu tepkisini değerlendiren heyet Türkiye'nin hassasiyetini kabul ederek Piri'yi heyetten çıkardı. Bozdağ heyetle geçtiğimiz günlerde bir araya geldi.

BOZDAĞ: UTANÇ VERİCİ RAPOR

Bozdağ dün AB'nin Türkiye İlerleme Raporu ile ilgili yazılı açıklama da yaptı. Bozdağ, raporda Fetullahçı Terör Örgütü'nden (FETÖ) bir terör örgütü olarak değil de ‘Gülen Hareketi' olarak bahsedilmesini, esef ve şaşkınlıkla karşıladıklarını bildirdi. Bozdağ, "246 şehidin yaşam hakkı ve şehit yakınlarının mağduriyetleri ile 2 bin 194 gazinin ve ailelerinin mağduriyetlerinden söz etmeyen, bunların haklarından ve hukuklarından bahsetmeyen raporda, demokrasi, insan hakları, hukuk devleti, milli irade ve AB değerlerini yok etmeye teşebbüs eden Fetullahçı Terör Örgütü üyelerine ilişkin endişe ve kaygıları dile getirmeleri AB değerlerini savunanlar bakımından utanç vericidir" dedi.

AP’den Türkiye’ye Kati Piri tepkisi: Al-seç yaklaşımını kabul edemeyiz

Avrupa Parlamentosu’ndan bir heyetin, Türkiye’ye yapacağı ziyaretin, ‘görüşmelerin formatı hakkında Ankara’yla anlaşma sağlanmadığı için ertelendiğini’ belirten AP Başkanı Martin Schulz, ‘al-seç yaklaşımının kabul edilemeyeceğini’ söyledi.

Türkiye'deki son gelişmeler üzerine Başbakan Binali Yıldırım ile Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz arasında geçtiğimiz günlerde gerçekleşen telefon görüşmesi kapsamında, AP’den bir heyetin Türkiye’ye gönderilmesi planlanmıştı. Avrupa Parlamentosu Ankara'ya, AP Dışişleri Komisyon Başkanı Alman parlamenter Elmar Brok ile Türkiye raportörü Hollandalı parlamenter Kati Piri'yi gönderme kararı alırken; Ankara’nın son dönemlerdeki açıklamaları nedeniyle Piri’yi istemediği belirtilmişti.

Ankara'dan gelen bu mesaj üzerine ziyaretin ‘ileri bir tarihe ertelendiğini’ bildiren AP Başkanı Schulz, yaptığı yazılı açıklamada, "Türk makamlarıyla samimi, açık ve iyi niyetli diyalogdan yanayız. Sayın Brok ve Piri Avrupa Parlamentosu'nu temsil etmektedir. Kimin kiminle konuşacağı konusunda al-seç yaklaşımını kabul edemeyiz" dedi.

 

İLGİLİ HABERLER