Dünya
  • 12.2.2020 17:21

Türkiye Amerika ve İngiltere'den BAE'ye büyük darbe

Son dönemde İslam alemi için İsrail'in yörüngesinde bir fitne haline gelen Vehhabi Birleşik Arap Emirliklerine Türkiye önderliğinde büyük bir darbe vuruldu.Türkiye, İngiltere ve ABD; Birleşik Arap Emirlikleri'nin Yemen'de işlediği suçların araştırılması için resmi başvuruda bulundu.
Türkiye'nin başvurusundan hemen bir gün önce kuyruğunu kıstıran BAE apar topar Yemen topraklarından çekildi.
Bu başvurunun bir benzerinin de Libya için yapılacağı bildirildi

Reuters'tan gelen son dakika bilgisine göre; Türkiye, İngiltere ve ABD; Birleşik Arap Emirlikleri'nin Yemen'de işlediği suçların araştırılması için resmi başvuruda bulundu.

Türkiye, İngiltere ve ABD; Yemen'de savaş suçları ve işkence şüphesiyle Birleşik Arap Emirlikleri üst düzey yetkililerinin tutuklanması başvurunda bulundu.

Bugün yapılan başvuruda, Birleşik Arap Emirlikleri ve paralı askerlerinin 2015 ve 2019'da Yemen'deki sivillere karşı işkence ve savaş suçlarından sorumlu oldukları ifade edildi.

Reuters'ta yer verilen habere göre, 3 ülke bu iddia edilen suçlarla ilgili en kısa sürede soruşturma açılması talebinde bulundu.

Şüpheliler arasında; BAE ve Birleşik Devletler'de ikamet eden ancak düzenli olarak İngiltere'ye seyahat eden BAE'li siyasiler ve askeri yöneticiler bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER