Ekonomi
  • 30.9.2008 11:21

TÜRKİYE BORDA HEDEF BÜYÜTTÜ

ANKARA - Eti Maden İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Orhan Yılmaz, son 5 yılda bor üretiminde 1 milyon ton artış sağladıklarını belirterek, mevcut 1,5 milyon tonluk üretim miktarını 2012'de 3 milyon tona, satış gelirini de 5 yıl içerisinde 1,3 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini bildirdi.
     Bor kimyasalları üretimi konusundaki soruları yanıtlayan Yılmaz, dünyadaki bor rezervinin yüzde 72'sinin Türkiye'de bulunduğunu, dünyadaki bor ticaretinin de üretici fiyatlarıyla şuanda 1 milyar 600 milyon dolar civarında olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin bor kimyasalları üretiminin son 5 yılda 518 bin tondan yaklaşık 1 milyon 500 bin ton seviyelerine çıktığını, bu süre içerisinde 1 milyon tonluk üretim artışı sağlandığını belirten Yılmaz, üretim miktarını 2012 yılında 3 milyon tona çıkaracaklarını belirtti.
     Eti Maden İşletmeleri'nin Türkiye'de özel sektör ve kamu kuruluşları arasında karlılıkta 15. sırada olduğuna dikkati çeken Yılmaz, ''Gelecek sene ilk 10'a gireceğiz. Ondan sonraki 4-5 sene içerisinde hedef en az ilk 5'e girmek'' dedi. Yılmaz, satış gelirini de bu yıl sonu itibariyle 600 milyon dolara, 2013 yılında ise 1,3 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini bildirdi.
     Üretilen bor kimyasallarının sadece yüzde 7'sinin Türkiye'de satıldığına, geri kalan miktarın ihraç edildiğine işaret eden Yılmaz, 2002 yılındaki toplam 186 milyon dolarlık ihracatın halihazırda 400 milyon dolara ulaştığını, bu yıl sonunda da 550 milyon doları geçeceğini söyledi. Yılmaz, geçen yıl ihracatın 384 milyon dolar olduğunu belirterek, ''Bu sene geçen yılki rakamın yüzde 35-40 üzerine çıkıyoruz. Bir sene içerisinde kendi kırdığımız rekoru kıracağız'' dedi.
     Yılmaz, yeni yatırım anlayışı çerçevesinde son dönemde 100 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını ifade ederek, gelecek dönemdeki büyüme stratejileri doğrultusunda da tamamen kendi özkaynaklarıyla yaklaşık 850 milyon dolar yatırım yapmayı planladıklarını kaydetti.
     Türkiye ve dünya pazarında bor kimyasallarının kullanıldığı sektörlerin belli olduğunu, bor kimyasalları kullanımını yeni sektörlere sokmak gerektiğini ifade eden Yılmaz, ''Biz bunu yaptık. Pazardaki bor tüketimine mevcutların yanı sıra elyaf sanayinde öğütülmüş kolemanit sağladık. Bu sektöre 5 yıl önce 40 bin ton mal satılıyordu, şimdi 400 bin ton satıyoruz, 4 sene sonra 1 milyon ton satacağız. Yani eroin bağımlısı gibi bize bağımlı bir sektör oluşturduk'' şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER