Gündem
  • 30.7.2009 11:13

TÜRKİYE HER DEDİĞİNİ YAPTIRIR MI?

ABD’nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi Frank Urbancic, Kıbrıs sorununda mevcut sıkıntılara karşın birçok ilerleme sağlandığını ve çözüm için bir fırsat penceresi bulunduğunu, ancak bu fırsat penceresinin sonsuza kadar açık kalmayacağını ve şimdi çözüm yönünde önemli çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.
Washington’da Woodrow Wilson Merkezi adlı düşünce kuruluşunda konuşan Urbancic, Kıbrıs’ta etnik çatışma yaşanmadığını, sınırın açık olduğunu ve iki tarafın da çözüm için çaba gösterdiğini anlatarak, “Şimdiye kadar tam 22 güvenlik artırıcı önlem üzerinde anlaşıldı. Şimdi de Yeşilırmak sınır kapısının açılması için çalışılıyor” dedi.
Kıbrıs’ta çözüm çalışmalarının iki tarafın inisiyatifinde yürütüldüğünü kaydeden Urbancic, taraflara çözüm dayatma yönünde hiçbir niyeti olmayan ABD’nin tüm arzusunun, görüşmeleri destekleyici, kolaylaştırıcı ve hızlandırıcı bir rol oynamak olduğunu söyledi.
Urbancic, AB’nin bu yıl sonunda Türkiye’nin adaylık performansını değerlendireceğini, KKTC’de de gelecek nisan ayında cumhurbaşkanı seçimi yapılacağını hatırlatarak, çözüm için mevcut fırsat penceresinden, bu tarihlere kadar yararlanılması gerektiğini belirtti ve “fırsat penceresi sonsuza kadar açık kalmayacak” dedi.
Büyükelçi Urbancic, Türkiye’nin bölgede önemli bir güç olduğunu, ancak bunun Türkiye’nin her dediğini yaptıracağı anlamına gelmediğini ifade ederek, “Türkiye pozitif bir rol oynuyor” diye konuştu.
Türkiye’nin güçlü bir ülke, Türk ordusu ve askerinin de çok iyi olduğunu belirten Urbancic, bunun örneğinin Kore’de görüldüğünü kaydetti. Bir Rum diplomatın, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de petrol aramaya hazırlandığını ifade ederek bunu eleştirmesi üzerine Urbancic, Türk tarafının da Rumları, büyük bir ABD şirketiyle petrol aramaya çalışmakla suçladığını hatırlattı.
Urbancic, “Kimse tahrikkar davranmamalı, Kıbrıs’taki süreci tehlikeye atmamalı. Gerginliğin azaltılması gerekli” dedi.

İLGİLİ HABERLER