Gündem
  • 13.1.2020 17:45

Türkiye’nin en güvendiği isim Trump mı, Putin mi?

KAYNAK : YENİ AKİT

Pew Araştırma Merkezi, dünya genelinde ülke liderleriyle ilgili anket sonuçlarını paylaştı. Türkiye’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “dünyada doğru işler yaptığına” güvenenlerin oranı yüzde 35 olurken ABD Başkanı Donald Trump için bu oran yüzde 11’de kaldı.

Pew Araştırma Merkezi, dünya çapında yaptığı araştırmada Trump, Putin, Merkel, Macron, Şi Cinping gibi dünya liderlerinin güvenilirliğine dair anket sonuçlarını paylaştı.

Euronews’un haberine göre, ABD merkezli düşünce kuruluşu Pew Araştırma Merkezi’nin uluslararası araştırması kapsamında katılımcılara “dünya meseleleriyle ilgili doğru adımı atma” konusunda ulusal liderlere güven duyup duymadıklarını sordu.

Araştırmada farklı ülkelerden katılımcıların, ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e olan güveni sorgulandı.

Türkiye'de Putin

Türkiye’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “dünyada doğru işler yaptığına” güvenenlerin oranı yüzde 35 olurken ABD Başkanı Donald Trump için bu oran yüzde 11’de kaldı.

Ocak 2020’de yayımlanan rapora göre, 5 liderden hiçbirinin ortalama uluslararası puanı yüzde 50’yi geçemedi. En yüksek puanı yüzde 46’nın güvendiği Merkel alırken en az güvenilen yüzde 28’le Şi Cinping oldu.

İLGİLİ HABERLER