Gündem
  • 22.10.2020 11:28

Türkiye soruyor!.. Oğuz'un diğer boyları nerede, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan neden sessiz

Azerbaycan'da kardeşlerimiz işgal edilen vatan toprakları için savaşırken, Oğuz'un diğer karındaşlarından malesef ses çıkmıyor. Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Özbekistan'dan hiç ses gelmiyor..

Oğuz milleti yine yalnız: Turan coğrafyası neden sessiz?

Geçtiğimiz günlerde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Türk devletleri hakkında yaptığı eleştiri kamuoyunda bulduğu karşılık ile birlikte birçok kişinin bu konuda benzer düşüncelere sahip olduğunu gösterdi. Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan gibi Türk devletlerinin Azerbaycan’ın Karabağ operasyonlarını uzaktan izliyor olması Türkler arasında kafa karışıklığına yol açtı. Hazar’ın batısında ise durum tam tersi. Tarihte Oğuzlar diye bilinen Türkiye, Gagavuzya,Irak Türkmenleri, İran’daki Türkler ve Oğuzların kültür havzasında olan Kırım’daki Tatar Türkleri de her türlü desteği Azerbaycan’a gösterdi.

Türk Tarihi anlatılırken atlanan önemli detaylardan biri de Malazgirt zaferiyle Anadolu’nun kapıları açıp bu toprakları Türk yurdu haline getiren milletin ismi: Oğuzlar...

 

Nüfusunun yüzde 90’ından fazlası Hazar’ın batısında yaşayan Oğuz milleti aslında çok uzun zaman önce diğer Türk kabileleri ile ayrılmış, dili farklılaşmış bir topluluk.

Oğuz milletine doğrudan Türk diye hitap edilmeye başlanması büyük oranda Selçuk Bey’in İslamlaşması ile başlıyor. Oğuz-Yabgu devletinde bir yöneticiyken Müslüman olan Selçuk Bey ve yanındaki Oğuzlara karışıklık olmasın diye Türkmen denmeye başlanması ile Oğuz ismi yerini büyük oranda Türk’e, Türkmen'e bırakıyor.

Milliyetçi refleksleri olan Nursultan Nazarbayev sonrası Kazakistan'ın geldiği durum

Kazakistan'ın kurucu Cumhurbaşkanı da olan Nursultan Nazarbayev geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanlığını bırakmış, görev süresi boyunca Türklük konusunda yaptığı hassas açıklamalar ile dikkat çekmişti.

En eski Türk milletlerinden biri olan Sakaların kadın hükümdarı Tomris ile ilgili yaptığı çalışmalar, Göktürklerin tarihini anlatan eserler ve bunlar gibi birçok çalışmanın yapılmasına vesile olan Nazarbayev Türk tarihi konusunda da son derece duyarlı bir isim.

Nazarbayev aynı zamanda Pers hegemonyasında olan tarihçiliğe karşı da önemli mücadeleler yapan bir isimdi. Perslilerin kadim düşmanı olan Saka topluluğunun Avrupalılarca bir Pers topluluğu gibi anlatılmasına karşı verdiği mücadeleyi Altın Elbiseli Adam ve Tomris gibi kültürel mirasımızı işleyerek veriyordu.

Kazakistan değil Kazak Eli olsun demişti

Hatta o kadar ki; devletin isminde yer alan farsça bir kavram olan 'istan' yerine Göktürk yazıtlarında devlet anlamında kullanılan 'il' kelimesini ifade eden 'eli' kavramının kullanılması gerektiğini söyleyecek kadar duyarlıydı.

Nazarbayev yaptığı açıklamada Kazakistan yerine Kazak Eli kullanılması gerektiğini ifade etmiş, Kazaklar hakkında 'Turkic' (Türk gibi) denilmesine tepki gösterip 'Türk gibi' değil doğrudan Türk olduklarını belirtmişti.

Peki bugün Azerbaycan, topraklarını özgürleştirirken Kazakistan neden sessiz? Kırgızistan ya da Özbekistan gibi diğer Türk devletleri neden gereken desteği göstermiyor sorusunun cevabı ise biraz tarihte gizli.

İLGİLİ HABERLER