Gündem
  • 11.2.2019 21:20

Türkiye Venezuela'ya uçak ve gemilerle bakın ne yolladı

Türkiye'den Venezuela'ya süt tozu ve makarna yardımı
Türkiye, ABD ile emperyalist Batılı ülkelerin kıskaca aldığı Venezuela'ya can suyu vermeye devam ediyor... Reuters, Venezuela'nın ürettiği altının önemli bölümünü işlenmemiş olarak Türkiye'ye gönderdiğini, karşılığında makarna ve süt tozu gibi temel gıda maddeleri aldığını duyurdu.

venezuelan gold ile ilgili görsel sonucu

Reuters haber ajansı, ABD'nin siyasi baskıları sonucunda ekonomisi derin bir krize giren Venezuela'nın altın ticaretini inceledi.

Ä°lgili resim

Reuters dosyasında, Venezuela'da ekonomideki çöküşle 300 bin civarında kişinin ülkenin derme çatma altın madenlerinde çalışmaya başladığı, çıkarılan işlenmemiş altınların ülke dışına gönderilmesi yoluyla uluslararası yaptırımların aşıldığı belirtiliyor.

venezuelan gold ile ilgili görsel sonucu

Resmi kayıtlara göre Venezuela bu yolla 2018 yılı içinde Türkiye'ye 900 milyon dolar değerinde işlenmemiş altın gönderdi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Venezuela ile Türkiye arasındaki ticaret sadece 2018'de 8 kat artmış durumda. 2016 yılının Aralık ayında Venezuela, Caracas ile İstanbul arasında Türk Hava Yolları'nın aktarmasız sefer yapacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD destekli darbe girişimi sonrasında Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya ilk destek veren liderlerden biriydi.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER