Gündem
  • 31.1.2018 00:07

Türkiye'den "Suriye Ulusal Diyalog Kongresi" açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Soçi'deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin sonuçlarına ilişkin, "Türkiye, Suriye'deki çatışan tarafların muteber bir siyasi çözümün müzakeresine yönlendirilmesini teminen sahada ve rejim üzerinde nüfuzu olan tüm aktörlerin üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelerini beklemektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Rusya'nın ev sahipliğinde Soçi'de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresinin davet üzerine muhalefetin garantörü sıfatıyla Türkiye tarafından da izlendiği belirtildi.

"TÜRKİYE, HEP YAPICI BİR TUTUM SERGİLEDİ"

Türkiye'nin, Rusya'nın "Suriye Ulusal Diyalog Kongresi" girişimi konusunda başından beri yapıcı bir tutum sergilediği vurgulanan açıklamada, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'in (BM) katılımı sağlanabildiği ve muteber muhalefetin siyasi süreçteki rolü layıkıyla teslim edildiği takdirde Cenevre sürecine katma değer sağlayabileceği düşüncesiyle bu girişimi desteklemeye hazır olduğunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı 22 Kasım 2017 tarihli Soçi Zirvesi'nde kayda geçirdiği hatırlatıldı.

"Kongrenin en önemli sonucunu, bir anayasa komitesi kurulması yönünde çağrı yapılması ve bu komite için 150 kişilik bir aday havuzu belirlenmesi teşkil etmiştir. Kongreye katılmama kararı alan muhalif grupları kongrede temsil etme yetkisini üstlenen Türk heyeti, muhalefetle bilistişare hazırlanan 50 kişilik bir aday listesi sunmuştur.

NAYASA KOMİTESİ KURULMASI BEKLENİYOR

Bundan sonraki aşamada, BM Suriye Özel Temsilcisi'nin, BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı uyarınca bugüne kadar yürütülen Cenevre süreci kapsamında, muhalefetin orantısal temsilini de gözeten bir anayasa komitesi kurması beklenmektedir. BM Suriye Özel Temsilcisi, bu komiteyi oluştururken 150 kişilik listeden veya dışarıdan isimler tayin edebilecektir. Anayasa komisyonunun oluşturulmasına dair çalışmalar muhalefetin garantörü sıfatıyla Türkiye tarafından da yakından takip edilecektir

Türkiye, 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı uyarınca Suriye'de gerçek bir siyasi değişim getirecek bir siyasi çözüm sağlanmasına yönelik çabalara her platformda katkı vermeyi sürdürecektir. Türkiye, Suriye'deki çatışan tarafların muteber bir siyasi çözümün müzakeresine yönlendirilmesini teminen sahada ve rejim üzerinde nüfuzu olan tüm aktörlerin üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelerini beklemektedir."

İLGİLİ HABERLER