Gündem
  • 2.4.2020 09:41

Türkiye'den yardım istediler! Erdoğan karar verecek

Koronavirüsle mücadele eden Ukrayna, Türkiye’den solunum cihazı ve özel koruyucu elbise talep etti.

Ukrayna'nın koronavirüs salgınına karşı kullanılmak üzere Türkiye'den solunum cihazı ve özel koruyucu elbise talebinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından değerlendirileceği açıklandı.

Ukrayna Devlet Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin telefonda görüştüğü belirtildi. Açıklamada, her iki liderin dünyada yayılan koronavirüsle ilgili görüştüğü, iki ülke vatandaşlarının korunması amacıyla alınan tedbirlerin müzakere edildiği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan talebi değerlendirecek

Ukrayna ve Türkiye arasında koronavirüs salgınıyla mücadele çabaları ve iş birliğinin koordine edilmesi için bir dizi anlaşmaya varıldığı aktarılan açıklamada, “Erdoğan, Ukrayna tarafından Türkiye'den solunum cihazı ve özel koruyucu elbise talebini değerlendireceğini dile getirdi.” ifadelerine yer verildi.

Bulgaristan sınırındaki tırların durumu kısa sürede çözülecek

Açıklamada, iki liderin 3 Şubat'ta yaptıkları görüşmede, Ukrayna'da Herson ve Geniçesk'te Kırım Tatarlarına yönelik konut inşaatı yapılmasına ilişkin varılan anlaşmaların uygulanmasından memnuniyet duyduğu vurgulanarak, “Zelenskiy, Kırım Tatarlarına desteğinden, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini desteklemesinden, Kırım'ın yasa dışı ilhakını kınamasından dolayı Erdoğan'a teşekkür etti.” denildi.

Erdoğan ve Zelenskiy'nin Türkiye'ye giriş yasağı bulunması nedeniyle Bulgaristan sınırında kalan Ukrayna tırlarının durumunu da ele aldığı belirtilen açıklamada, Erdoğan'ın ilgili bakana talimat vererek durumun kısa sürede çözüleceğini ifade ettiği kaydedildi.

Yorumlar (1)

  • - Ekonomist

    Duyan geliyor dün İHA istiyorlardı bugün yeni tip solunum cihazı tutana aşk olsun.!

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER