Ekonomi
  • 30.9.2011 11:43

TÜRKİYE'NİN EN ZENGİN KASABASI NERESİ?

Türkiye'nin kişi başına düşen milli geliri 13 bin dolar iken Konya'nın Cihanbeyli ilçesine bağlı Yeniceobası kasabası halkının kişi başına düşen milli gelirinin 22 bin dolardan fazla olduğu belirtiliyor. Kasabanın 30 yıl öncesine kadar sadece tarıma dayalı ekonomiyle yaşantısını sürdürdüğünü belirten Yeniceoba Belediye Başkanı İlyas Kara, "Konya'nın belki de Türkiye'nin en geniş ve verimli arazilerine biz sahibiz. 30 yıldır tarımın yanı sıra yurt dışında çalışan işçilerimizin gönderdiği dövizlerle ticaret çok hareketlendi, canlandı. Kasabamızın ekonomisine büyük katkı sağladı. Nüfusumuzun ciddi bir kısmı özellikle Danimarka'da yaşıyor. Bunun yanı sıra İsveç, Norveç, Hollanda, Almanya ve İsviçre'de de çok sayıda kasabalı vatandaşımız çalışıyor. Hatta Danimarka'da bizim bir kardeş şehrimiz var, düzenli olarak karşılıklı ziyaretlerimiz oluyor" dedi.

EĞİTİM ORANI DA YÜKSEK

Kasabanın resmi nüfus sayımına göre nüfusunun 7 bin 665 olduğunu ifade eden Başkan Kara, "Yaz aylarında bu nüfusun ciddi oranda arttığını, 15 ile 20 bin arasında olduğunu tahmin ediyoruz. Çünkü nüfusumuzun ciddi bir kısmı yurt dışında olmakla beraber eğitim öğretim amaçlı başta Konya ve Ankara'da yaşayan ailelerimiz var. Ekonomik seviyenin yüksek olmasından dolayı varlıklı ailelerimiz çocuklarını büyük şehirlerde okutuyor. Kasabamızda eğitim oranı çok yüksek. Tespitimize göre şuana kadar 2 bin üniversite mezunumuz var. Her sene ciddi oranda üniversiteyi kazanan öğrencilerimiz mevcut. Bu yıl sadece tıp fakültesine 5 öğrenci yerleştirdik. Ekonomisi yüksek olduğu için nüfusun büyük bir bölümü Konya, Ankara ve yurt dışında yaşıyor" şeklinde konuştu.

Geçmiş yıllarda yapılan bir araştırmaya göre kasabada kişi başına düşen milli gelirin 22 bin dolar olduğunu tahmin ettiklerini vurgulayan Kara, "Tarım, hayvancılıktan çok ticaret sürekli hale getirildi. Çok ciddi oranda inşaat sektörünün oluştuğu kasabaya yatırımların yapılması gelir seviyesini arttırıyor. Bunun yanı sıra alışveriş merkezleri, sarraflar ve sağlık merkezleri sürekli çalışıyor" diye konuştu.

YARIM MİLYONLUK VİLLALAR VAR

Mobese ile korunun kasabada banka, sarraf, sağlık merkezi, alışveriş merkezleri, restoran ile çok sayıda ticarethane bulunuyor. Yolların parke taşlarla kaplandığı kasaba meydanında da havuz ve kamelyalar yer alıyor. Kasabada ilgi çeken bir başka şey ise villalar. 150 bin lira ile 500 bin lira harcanarak yapılan çok sayıda villa yer alıyor. İki çocuğunun Danimarka ve Avusturya'da olduğunu belirten kasaba sakinlerinden 5 çocuk babası Osman Kalkan, "Şuan da yeni yaptırdığımız villaya 450 bin TL harcadık. Her şeyini zevkimize göre ayarladığımız için bu kadar masraf yaptık" dedi. Benzer onlarca villanın bulunduğu kasaba bir şehri andırıyor.

İLGİLİ HABERLER