Gündem
  • 28.5.2020 00:25

Türkiye'ye gökten ateş yağmuru!.. Bilimadamları ne diyor

Meteor iddialarına ilişkin Meteoroloji Profesörü Mikdat Kadıoğlu'ndan açıklama..

Bugün akşam saatlerinde gök yüzünde parlayan bir cismin düştüğü götürüldü. Göktaşı olduğu değerlendirilen cisim Trabzon, Artvin, Malatya, Elazığ, Bingöl,Diyarbakır, Erzurum, Sivas, Tunceli, Erzincan ve Ardahan başta olmak üzere bir çok şehirde göründü. O anı ise Bingöl-Genç karayolunun 8. kilometresinde araçla seyir halinde olan 19 yaşındaki Veysel Sönmez cep telefonu kamerasıyla tesadüfen kaydetti.

Bu akşam Artvin'den Bingöl'e, Erzincan'dan Trabzon'a kadar Türkiye'nin birçok noktasında gökyüzü bir anda gündüz gibi aydınlandı. Bir ışık demetinin hızla süzülüp dağlar arkasında kaybolduğu görüntülerin ardından bir patlama görüldü... Meteor olabileceği değerlendirilen cismin ne olduğu henüz bilinmiyor. Meteoroloji Profesörü Mikdat Kadıoğlu konuyla ilgili paylaşım yaptı.

Akşam saatlerinde Türkiye'nin bir çok yerinde hava aniden aydınlandı. Ardından da gökgürültüsünü andıran kuvvetli bir ses duyuldu.

Erzurum, Erzincan, Artvin, Ağrı, Trabzon ve Bingöl'den görülen ve göktaşı olduğu düşünülen cismin düşme anı kameralara yansırken insanlar şaşkınlığını gizleyemedi.

Düşme anından sonra ise havada toz bulutu oluştuğu görüldü.

Superhaber'in haberine göre; tam olarak neyere düştüğü bilinmeyen cismin göktaşı mı yoksa başka bir şey mi olduğu konusunda şu ana kadar resmi bir açıklama yapılmadı.

İTÜ Öğretim Üyesi, Meteoroloji ve Afet Yönetimi Profesörü Mikdat Kadıoğlu, yaşanan garip olaya ilişkin olarak, "Gidip düşen şeyi bulmadan ne olduğunu tam olarak söylemek zordur. Belki de uzay çöpüdür" yorumunda bulundu.

İLGİLİ HABERLER