Dünya
  • 16.7.2019 23:04

"Türkiye'ye yaptırım seçeneklerini inceliyoruz"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, S-400 hava savunma sistemi alımı bağlamında Türkiye’ye yönelik CAATSA yasasının öngördüğü tüm olası yaptırım seçeneklerini incelediklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımına karşı uygulanması beklenen yaptırımlara ilişkin açıklamada bulundu.

"Bakan ve Başkan CAATSA kapsamındaki bütün seçenekleri değerlendiriyor. Buradan Türkiye’nin S-400 alımının olası sonuçlarını daha önce defalarca buradan dile getirmiştik" diyen Ortagus, "Hangi yaptırımların olacağına ilişkin önceden bilgi vermiyoruz. Bakan Başkan ile birlikte bunun üzerinde çalışıyor. Süreç devam ediyor. Yeni bir durum olduğunda sizi bilgilendiririz" ifadelerini kullandı.

Sözcü, acele edip hangi yaptırımların söz konusu olduğunu söylemeyeceğini de sözlerine ekledi.

ABD’nin 2017’de kabul ettiği Amerika Düşmanlarına Yaptırımlarla Mücadele Yasası (CAATSA), Rusya, İran, Kuzey Kore’ye ve bu ülkelerle askeri ve teknik işbirliği yapan üçüncü ülkelere karşı yaptırımlar öngörüyor.

Rusya yapımı bir sistem olduğu için Türkiye'nin S-400 satın almasına karşı çıkan ABD, Türkiye'nin, kendi üretimi olan ve NATO sistemine entegre edilebilecek Patriot savunma sistemlerini almasını istiyor.

Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da dahil Türk yetkililerse, ABD'nin yaptırım kartını oynamış olmasına rağmen Rusya'dan S-400 satın alma konusunda geri dönüş olmayacağını defalarca söylemişti.

S-400 bataryalarının Türkiye'ye teslimatı geçtiğimiz hafta başlamıştı.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER