Dünya
  • 29.11.2007 16:51

"TUVALET" YAZ, EN YAKIN TUVALET CEBİNE GELSİN!

İngiltere'de yeni bir cep telefonu hizmeti, başkent Londra'nın merkezinde "sıkışanların" yardımına koşuyor.


İngiltere'de kaybolan şoförler için "SatNav" olarak ilk kez verilmeye başlanan hizmet, şimdi de "SatLav" adıyla alışveriş sırasında sıkışanlara en yakın tuvaleti bulmalarına yardımcı olacak.


Westminster Kent Konseyi, bugün cep telefonlarında başlattığı yeni bir kısa mesaj hizmetiyle, Londralılara ve turistlere en yakın tuvaleti bulmaları için rehber olacak.


Cep telefonuyla kısa mesaj olarak "Tuvalet" yazıp verilen numaraya gönderenler, uydu teknolojisi sayesinde yerleri belirlendikten sonra kendilerine en yakın tuvaletin yerinin detaylarını anlatan mesaj alacak.


Bu yaratıcı fikrin sahibi, Konsey tarafından düzenlenen yarışmaya katılan 26 yaşındaki öğrenci Gail Knight.


Arkadaşlarıyla dışardayken restoranların ya da mağazaların tuvaletlerini kullanmak zorunda kaldıklarını ve bu durumdan çok rahatsız olduklarını anlatan Knight, bir kısa mesaj hizmetinin bu durumdan mustarip olan herkese yardımcı olabileceği fikrinin aklına gelmesi üzerine proje geliştirdiğini söyledi.


Ancak her hizmet gibi bu yeni uygulamada ücretsiz değil. Hizmetten faydalanan kişiler, her mesaj için 25 pence ödemek zorunda kalacak.


AA

İLGİLİ HABERLER