Ekonomi
  • 30.9.2008 15:22

TÜZMEN: BİZE SÖYLENEN REÇETELERİN TAM TERSİ ABD'DE YAPILIYOR

MERSİN - Bakan Tüzmen, Kültür Merkezi'nde düzenlenen bayramlaşma töreninde gazetecilerin ABD'de başlayan finans piyasalarındaki krize ilişkin sorularını yanıtladı. Tüzmen, ekonomistlerin ''700 milyar dolarla hiç bir şeyden kurtulunamaz, en az 2 trilyon dolarlık olması lazım'' dediğini ifade ederek, şöyle devam etti:
     ''Gerçekten ABD, tamamıyla liberal ekonomi açısından her zaman güçlülerin ayakta kalıp, zayıfların elenmesini gerektiren bir sistemin öncülüğünü yapıyor. Bundan evvel bize verilen reçetelerde bankaların kesinlikle kurtarılmaması, ekonominin kendi çarklarının yerli yerine oturması, devletin herhangi bir şekilde şirketleri kurtarmaması gerektiği vurgulanmıştı. Geçmişte biz bunun örneklerini gördük.
     Enteresan bir şekilde biz de izliyoruz. Bize söylenen reçetelerin tam tersi şuan ABD'de yapılıyor. Dolayısıyla bu olayları, iyice izleyen arkadaşlarımızın ve değerli akademisyenlerin yorumlarına bırakıyorum.''
     Yaşanan sürecin dikkatle izlenmesi gereken bir dilim olduğunu anlatan Tüzmen, şunları kaydetti:
     ''Görüyorsunuz denizde rüzgar olduğu zaman büyük dalgalar oluşur. Ama göllerde büyük dalgalar oluşmuyor. Dolayısıyla Türkiye'de ölçek yine işleyecektir. Firmalarımızın küçük ölçekli ve esnek olmaları bu dönemi biraz daha rahat atlatmamızı sağlayacaktır.
     Tehlike yok demiyoruz, hiç bir zaman dünya krizinden Türkiye hiç bir şekilde etkilenmez diye bir şeyi hiç kimse demiyor. Ama etki en az seviyede olacaktır.''
     Bu dengelerin, bu dönemi diğer özellikle batı ülkelerine göre, daha sıkıntısız bir şekilde atlatmasını sağlayacağını ifade eden Tüzmen, şöyle konuştu:
     ''Tabi ki ABD'de bu paketin reddedilmesi şimdi yeni bir takım sıkıntılar yaratacaktır. Yeni sıkıntıda finans sektöründe olacaktır. Finans sektöründe Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler, borçlanma gereği olan ülkeler borçlanmalarını daha yüksek faiz ve daha kısa vadelerden yapmak zorunda kalacaklardır.
     Yani Türkiye'nin zaten çok yüksek bir faiz oranı var. Dışarıya cazip gelmesinin nedeni bu. Bu dönemde daha da yüksek bir faiz almak zorunda kalacak. Yeni borçlanma daha da yüksek faizle yapılacak.''

İLGİLİ HABERLER